Tottenham s-a revansat in fata Interului

Londonezii de la Tottenham si-au luat revansa in fata italienilor de la Inter Milano dupa victoria suferita in meciul tur de pe San Siro, echipa lui Harry Redknapp impunandu-se cu 3-1 in stil de mare echipa. Cristian Chivu a fost titular la oaspeti si a evoluat pe toata durata partidei.

Anfield - from the away section
Creative Commons License photo credit: Not forgotten

Tottenham a avut initiativa in debutul partidei, dominand clar jocul, dar cea mai mare sansa de gol le-a apartinut nerazzurilor care au ratat deschiderea scorului in minutul 6 prin Eto’o.

Gazdele au raspun prin Modric, care insa nu a facut altceva decat sa-l evidentieze pe Castelazzi, inlocuitorul lui Julio Cesar.

Presiunea londonezilor a dat insa roade in minutul 18, cand olandezul Van der Vaart a scuturat plasa portii interiste, dupa o pasa de geniu a lui Modric printre fundasii Lucio si Zanetti.

Tottenham si-a dublat avantajul in partea secunda, Bale fiind creatorul golului marcat de inaltul Crouch. Galezul a patruns pe flancul stang in stilul care l-a facut celebru in urma cu doua saptamani la Milano, iar Crouch a indeplinit o simpla formalitate din fata portii.

Oaspetii au revenit in joc dupa o faza colectiva de toata isprava, Sneijder pasandu-i lui Eto’o pentru o reluare care nu i-a lasat nicio sansa lui Cudicini. Mai erau 11 minute de jucat si Inter punea presiune la poarta adversa.

Tabela s-a modificat din nou in penultimul minut, cand Bale a facut din nou ravagii pe flancul stang, pasandu-i in gura portii lui Pavlyuchenko si masivul atacant rus a inchis tabela definitiv.

In cealalta partida a Grupei A, olandezii de la Twente au reusit surpriza, impunandu-se cu 2-0 pe terenul germanilor de la Werder Bremen.

Cele doua echipe au ramas la egalitate mai bine de 80 de minute, dar echilibrul partidei s-a rupt in minutul 75, cand capitanul gazdelor Frings a fost eliminat.

Batavii au profitat de omul in plus pe teren si au marcat de doua ori intr-un interval de doar trei minute, prin Chadli (81′) si De Jong (84′).

Victoria obtinuta ii mentine pe cei de la Twente in lupta pentru calificarea in optimi, in timp ce Werder Bremen este in mare parte eliminata cu doua meciuri ramase de disputat.

Victorie magnifica pentru Benfica cu Lyon

Vulturii de la Benfica Lisabona s-au impus, marti seara, in fata francezilor de la Olympique Lyon, cu 4-3, intr-o partida contand pentru Grupa B a Ligii Campionilor, dupa ce in minutul 67 tabela arata un incredibil 4-0.

Gazdele au avut parte de o prima repriza de vis, cu trei goluri in poarta nefericitului Lloris.

Kardec a deschis scorul in minutul 20, iar Coentrao a majorat avantajul 12 minute mai tarziu. Javi Garcia a stabilit scorul primei reprize cu doar trei minute inaintea pauzei.

Acelasi Coentrao a mai punctat o data in minutul 67, insa francezii au avut un ultim sfert de ora fulminant.

Reprezentantii Hexagonului au incercat o revenire putin scontata, punctand de trei ori prin Gourcuff (75′), Gomis (85′) si Lovren (90′).

In cealalta partida a grupei, Hapoel Tel Aviv a remizat pe teren propriu cu Schalke, scor 0-0, obtinand primul punct in acest sezon de Champions League.

Grupa B ramane deschisa oricarui deznodamant, lupta pentru calificare fiind una in trei, cu Lyon in postura de pole position.