Romania s-a calificat in grupa principala a Campionatului European

Bækkelaget 3 - Ullern 2 - 20080113  - Mira
Creative Commons License photo credit: ergates

Nationala feminina de handbal a Romaniei a invins de o maniera categorica echipa similara a Serbiei, scor 40-28 (20-14), in ultimul meci al Grupei A, care s-a disputat sambata seara la Aalborg. Meciul a fost transmis in direct de Onlinesport.ro.

Jucatoarele pregatite de Radu Voina se califica in urma acestei victorii in faza principala a grupelor, unde vor incepe asaltul spre semifinale cu o zestre de doua puncte.

Inceputul meciului cu Serbia nu a fost deloc favorabil echipei Romaniei, care s-a vazut condusa cu un neverosimil 4-1 dupa opt minute de joc.

Mai mult decat atat, capitanul Cristina Varzaru a parasit terenul accidentata in minutul 2, astfel ca degringolada a pus stapanire pe jocul echipei noastre in debut.

O aparare visatoare si un atac prea putin productiv au facut ca sarboaicele sa controleze disputa spre vizibila ingrijoarare a lui Voina.

Semnul trezirii la realitate a fost dat de portarita Ungureanu, a carei parada din minutul 9 a pus-o in cursa de contraatac pe extrema Paraschiv, care a trimis mai departe in centru pentru Galca si Romania revenea in meci.

Han a restabilit egalitatea cu doua reusite spectaculoase, pentru ca Tivadar sa aduca pentru prima data echipa tricolora in avantaj (scor 6-5 in minutul 15).

Tinuta om la om de apararea sarba in faza de atac, Neagu a spart gheata din aruncare de la 7 metri si avantajul Romaniei s-a mentinut la un nivel minim.

Romania a ridicat nivelul jocului si tabela s-a modificat in favoarea noastra, astfel ca scorul a devenit 11-7 in minutul 17. Sarboaicele nu s-au mai regasit in fata unui joc rapid si eficient al Romaniei, astfel ca diferenta s-a marit constant ajungand la 16-10, 19-13 si 20-14 la pauza, ultimul gol al reprizei fiind marcat de Fiera.

Cu o jucatoare in plus pe teren si avand primul atac, echipa Romaniei a ridicat diferenta la sapte goluri, Neagu transformand cu precizie o noua aruncare de la 7 metri.

Portarita Tolnai a oferit un adevarat recital intre buturi, blocand din toate pozitiile posibile atacurile Serbiei, in timp ce faza ofensiva a iesit la rampa Geiger sau Chintoan, aceasta din urma bifand primele reusite la acest turneu final.

In minutul 38 s-a ajuns la o diferenta de zece goluri (scor 27-17), pana la final echipa Romaniei dominand fara nicio problema o partida inceputa sub spectrul emotiilor.

Nu mai putin de 12 jucatoare au marcat in poarta Serbiei, dupa cum urmeaza: Neagu (7 goluri), Galca, Elisei, Geiger (fiecare cu 5 goluri), Manea (4), Han, Paraschiv, Chintoan (fiecare cu 3 goluri), Fiera (2), Soit, Tivadar, Bradeanu (cate un gol).

Adversarele Romaniei din grupa intai principala vor fi echipele Croatiei, Rusiei si statului Muntenegru.

In a doua grupa principala se regasesc Norvegia, Suedia, Ungaria, Olanda, Franta si Ucraina.

Primele doua din fiecare grupa se califica in semifinale.