Chelsea si Aston Villa au facut spectacol in a doua zi a anului

Meci nebun, duminica dupa-amiaza, pe Stamford Bridge din Londra, unde echipa locala Chelsea si Aston Villa au incheiat la egalitate, scor 3-3, in etapa a 21-a din Premier League.

And hits it with his foot
photo credit: simonclare

Chelsea si Aston Villa au oferit un adevarat regal fotbalistic in a doua zi a lui 2011, cu sase goluri, doua lovituri de la unsprezece metri, numeroase rasturnari de situatie, noua cartonase galbene si alte faze spectaculoase.

Balul a fost deschis de Lampard in minutul 23, acesta transformand un penalty obtinut de Malouda in duel cu galezul Collins.

Cu patru minute inaintea pauzei Ferreira a degajat gresit un balon, mingea a ajuns in propriul careu, unde Reo Cocker a fost secerat de Essien.

Penalty-ul rezultat a fost transformat cu precizie de Young si astfel cele doua echipe au intrat la cabine cu 1-1 pe tabela.

Partea secunda a debutat furtunos, veteranul Heskey reluand cu capul din sase metri pentru 1-2 in minutul 47.

Chelsea a alergat dupa egalare, dar portarul Friedel a facut adevarate minuni in poarta formatiei din Birmingham, reusind sa salveze in extremis in trei faze limita.

Americanul de 39 ani nu a mai avut ce face in minutul 83, cand Drogba a restabilit egalitatea cu un sut din unghi, dupa ce Kalou a fost blocat intr-o prima instanta.

Tribunele au explodat in minutul 89, dupa ce capitanul gazdelor Terry a marcat pentru 3-2 cu un sut din marginea careului, faza plecand de la aparatorul oaspetilor Albrighton, care a pierdut un balon in preajma propriei suprafete de pedeapsa.

Bucuria gazdelor nu a durat mai mult de un minut, pentru ca Aston Villa a egalat prin Clark – lovitura de cap din sase metri, pasa decisiva venind din piciorul lui Albrighton.

Remiza spectaculoasa dar care ajuta prea putin cele doua formatii, Chelsea ramanand pe cinci in clasament, la un punct de Tottenham, patru de Arsenal si sase de liderul Manchester United.

Aston Villa se pastreaca in zona fierbinte a ierarhiei, la doar doua puncte distanta de zona retrogradarii.