Tenis

Hanescu a inceput cu stangul noul sezon

Debut cu stangul in noul sezon pentru Victor Hanescu, cel mai bine clasat jucator roman al momentului in ierarhia mondiala fiind eliminat in primul tur la Doha de letonul Ernests Gulbis.

Roddick runs some more ...
photo credit: Richard Messenger

Cap de serie numarul cinci pe taboul principal al turneului dotat cu premii totale in valoare de un milioan de dolari, Gulbis s-a impus cu 6-3, 7-6 (6), dupa o ora si jumatate de joc.

Hanescu a fost primul care a rupt echilibrul in debut, reusind break-ul la 2-1, dupa mai multe erori nefortate comise de oponentul sau, dar acesta a revenit imediat reusind rebreak-ul.

Clasat la inceput de 2011 pe locul 51 mondial, Hanescu si-a mai pierdut o data serviciul in game-ul al optulea si astfel Gulbis a inchis primul set, scor 6-3, dupa 30 de minute de la prima minge.

In setul secund echilibrul s-a mentinut pana in clasicul game sapte, cand jucatorul baltic a reusit al treilea sau break, servind mai apoi pentru castigarea meciului la 5-4.

Hanescu a revenit in extremis, restabiling egalitatea la cinci cu break, pentru ca mai apoi sa preia conducerea, 6-5 pe tabela.

Setul a fost impins in tie-break, unde conationalul nostru a condus cu 5-0, moment in care se parea ca meciul se indreapta spre decisiv.

Nu a fost insa cazul, Gulbis castigand nu mai putin de sase puncte la rand. Hanescu a ramas in joc la 6-6, dar a gresit urmatorul punct pe propriul serviciu, trimitand cu reverul in fileu si astfel letonul de 22 de ani din Riga a obtinut victoria.

Aceasta a fost prima intalnire a celor doi jucatori, in urma confruntarii Hanescu alegandu-se cu 10.050 de dolari, in timp ce Gulbis si-a asigurat 16.955 prin calificarea in optimi.