Milan si Udinese, remiza de poveste pe San Siro

Meci cu o desfasurare total iesita din comun, duminica dupa-amiaza, intre AC Milan (liderul la zi din Serie A) si Udinese, cele doua formatii remizand, scor 4-4, in etapa a 19-a a campionatului italian.

Oaspetii arenei din Milano au condus de trei ori, dar de fiecare data ‘diavolii’ lui Massimiliano Allegri au gasit resurse pentru a reveni in meci si egala situatia pe tabela de marcaj.

Cu o lunga serie de indisponibilitati si o banca de rezerve de asemenea extrem de subtire, Milan a inceput timid jocul, Udinese dominand copios in primele minute. Inler (sut peste poarta) si Pasquale (sut pe langa poarta) anuntau intentiile ofensive ale formatiei pregatite de experimentatul Francesco Guidolin.

Milan a replicat in minutul 11, cand Pato a trimis din voleu peste poarta, sase minute mai tarziu fiind randul lui Robinho sa-si treaca numele pe lista ocaziilor de poarta, brazilianul sutand alaturi de buturile aparate de Handanovic.

Formatia gazda a echilibrat in mod vizibil jocul si acelasi Robinho a finalizat cu sut, in minutul 22, dupa o noua cursa personala.

Deschiderea scorului s-a produs in minutul 35, golgeterul lui Udinese, Antonio Di Natale, trecandu-si in cont al 12-lea gol al sezonului. Inler a trimis in bara, mingea a revenit in careu si Di Natale a indeplinit o simpla formalitate din centrul suprafetei de pedeapsa.

La cabine s-a intrat la egalitate, dupa ce Ibrahimovic i-a pus mingea pe tava lui Pato in minutul 45 si brazilianul a indeplinit o simpla formalitate din pozitie centrala.

Opt minute a rezistat in partea secunda echilibrul pe tabela de marcaj, chilianul Sanchez readucand formatia friulana in avantaj. Gluma s-a ingrosat pentru Milan in minutul 65, cand Di Natale a punctat pe contraatac cu un sut la coltul lung.

Allegri a mutat inspirat in minutul 69, cand l-a aruncat in lupta pe Cassano in locul contestatului Seedorf, acesta fiind apostrofat la scena deschisa de spectatorii prezenti in tribunele lui Stadio San Siro.

Milan a revenit in meci in minutul 78, cand Benatia si-a introdus mingea in propria poarta cu capul din centrarea lui Thiago Silva. Patru minute mai tarziu tabela arata in neverosimil 3-3, dupa ce Pato a reusit dubla din pasa lui Cassano.

Ultimele opt minute ale meciului au fost fabuloase prin desfasurarea evenimentelor. Mai intai Handanovic s-a opus providential la sutul lui Ibrahimovic din lovitura libera (minutul 86), pentru ca doua minute mai tarziu noul intrat Denis sa puncteze pe contraatac spre deznadejdea milanezilor.

Gazdele nu au abandonat lupta si Ibrahimovic a stabilit scorul final in al treilea minut de prelungiri, masivul atacant suedez marcand din centrul careului, dupa ce a fost servit ideal de acelasi inspirat Cassano.