Australian Open

Nalbandian l-a scos pe Hewitt in primul tur la Australian Open

Ziua secunda a Openului Australiei s-a incheiat cu un meci de mare spectacol intre doi mari fosti campioni, argentinianul David Nalbandian invingandu-l in cinci seturi pe favoritul local Lleyton Hewitt, dupa ce a salvat doua mingi de meci in actul al patrulea.

David Nalbandian
photo credit: t_a_i_s

Intr-o reediatare a sfertului de finala din 2005, cand Hewitt s-a impus in fata sud-americanului tarziu in noaptea australiana dupa cinci seturi electrizante, cei doi jucatori au oferit un tenis incantator timp de patru ore si 49 de minute, meciul terminandu-se cu victoria lui Nalbandian, cu 3-6, 6-4, 3-6, 7-6 (1), 9-7, care a egalat astfel la trei scorul intalnirilor directe.

Cu moralul ridicat si in forma buna dupa ce a castigat turneul demonstrativ de la Kooyong, Hewitt a inceput mai bine si, cu un joc solid din spatele terenului, a castigat primul set gratie unui singur break.

Nalbandian a revenit neasteptat in joc pe fondul dominarii lui Hewitt, egaland scorul la seturi, dupa care australianul a preluat din nou conducerea.

Pentru Hewitt meciul s-a jucat in setul al patrulea, cand fostul lider mondial a irosit doua sanse de meci pe serviciul lui Nalbandian, argentinianul reusind sa trimita disputa in tie-break, unde s-a impus lejer cu 7-1.

Semifinalist la Australian Open in 2006, Nalbandian a preluat initiativa in decisiv, distantandu-se la 3-1 si 4-2 cu break. Avantajul s-a mentinut pana in jocul al zecelea, cand Hewitt a revenit nesperat si a trimis meciul in prelungiri spre bucuria publicului prezent in tribunele arenei Road Lever.

Finalistul din 2005 a preluat pentru prima data conducerea, scor 6-5, dupa care Hewitt a mai beneficiat de inca o minge de meci. Nalbandian a salvat in extremis si a egalat la sase, pentru ca in jocul urmator sa beneficieze de doua sanse de break. Hewitt si-a castigat la randul sau game-ul pe propriul serviciu si astfel s-a ajuns la egalitate dupa 14 jocuri.

Castigator la US Open si Wimbledon in urma cu aproape un deceniu, Hewitt nu a mai rezistat la urmatorul game in care a servit si a cedat jocul la zero cu o dubla greseala in final. Nalbandian nu a mai irosit ocazia ivita si astfel a incheiat meciul cu un lob de senzatie peste un Hewitt neputincios.

“A fost un prim meci foarte greu, ca de altfel mai toate pe care le-am jucat impreuna. Hewitt este un luptator adevarat si a jucat incredibil. Este minunat sa joci impotriva lui in fata unei arene pline. Acesta este genul de meci pe care nu il poti uita”, a spus Nalbandian la final.

Cei doi jucatori sunt recunoscuti in circuitul mondial pentru relatia nu foarte buna pe care au alimentat-o de-a lungul anilor, disputa din urma cu sase ani fiind urmata de o conferinta de presa taioasa, in care fiecare a aruncat cuvinte grele la adresa oponentului sau.

Castigatorul Turneului Campionilor din 2005 va evolua in turul secund impotriva lituanianului Ricardas Berankis.