Romania a rezistat doar 35 de minute in fata Croatiei

Day 11 Handball (25 Aug 2010)
Creative Commons License photo credit: Singapore 2010 Youth Olympic Games

Echipa nationala masculina de handbal a Romaniei a pierdut, vineri seara, intalnirea cu Croatia de la Campionatul Mondial, vicecampioana mondiala si europeana impunandu-se, cu 27-21, mai greu decat o arata scorul.

Romania a condus pana in minutul 34, la pauza tricolorii intrand in avantaj, scor 13-11. Diferenta a fost facuta in partea secunda de individualitatile Croatiei, care s-a instalat astfel la sefia Grupei C. Meciul Romania-Croatia a fost, faza cu faza, in direct pe Onlinesport.ro

Cu noua medalii cucerite in ultimii 16 ani, echipa Croatiei pornea cu prima sansa in meciul de la Malmo, dar jucatorii pregatiti de Vasile Stanga au rasturnat calculele hartiei, avand un debut de partida foarte bun.

Apararea agresiva si un portar Mihai Popescu aflat in zi de mare inspiratie au ajutat echipa Romaniei sa preia conducerea si sa se mentina in avantaj pana dupa pauza.

Primul gol a fost marcat de Stamate, jucator care si-a asumat responsabilitatea aruncarilor de la noua metri. Acelasi jucator a fost eliminat, dar croatii nu au profitat de omul in plus pe teren.

Acelasi Stamate, Florea de doua ori si Novanc de pe pivot au ridicat scorul la un neverosimil 5-1 in minutul 12, singurul gol al vicecampionilor mondiali fiind reusit de Ivano Balic dupa noua minute de sterilitate.

Popescu s-a remarcat cu cinci interventii providentiale in primele zece minute, in timp ce Ghionea a ratat doua ocazii monumentale. Mai intai a trimis in bara de la 7 metri, pentru ca mai apoi sa rateze singur cu portarul advers.

Romania a primit un singur gol in primele 14 minute, dar croatii au revenit rapid in meci, marcand de patru ori intr-un interval de doar trei minute. Vasile Stanga a simtit momentul mai slab si a solicitat timp de odihna in minutul 17, cand Romania mai pastra un singur gol avantaj pe tabela (6-5).

Fenici a luat jocul pe cont propriu la reluare si a marcat pentru 7-5 prin surprindere, scorul fiind majorat la 8-5, dupa un contraatac finalizat de Florea, faza in urma careia liderul Croatiei, Balic, a fost eliminat doua minute.

Tricolorii au avut 11-8 pe tabela, cu cinci minute inaintea pauzei, dupa ce Ghionea a marcat spectaculos de pe extrema dreapta. Ultimele minute i-au gasit din nou pe croati inapoi in meci, acestia revenind la un gol, dar interventiile lui Popescu au salvat o data in plus Romania.

Fenici si Stamate au inscris ultimele goluri ale primei reprize si astfel formatia tricolora a intrat cu avantaj de doua goluri la cabine (13-11).

Partea secunda a inceput bine pentru tricolori, Ghionea marcand cu o aruncare de pe picioare pentru 14-11, dar dupa doar patru minute Croatia egala situatia punand o presiune tot mai mare.

Cu lectia bine invatata de la vestiare, Balic si ai lui au pus stapanire pe joc, dupa opt minute Croatia marcand de opt ori, in timp ce Romania a gasit doar de doua ori drumul spre gol.

Chiar si asa tricolorii au avut sansa revenirii in meci la jumatate reprizei cand, la scorul de 20-18, au ratat doua atacuri la rand. Croatii au trecut peste momentul mai putin favorabil si au profitat imediat de slabiciunile defensivei Romaniei, ridicand scorul la 22-18.

In final a fost 27-21, diferenta acceptabila tinand cont ca in luna octombrie, intr-o partida din Preliminariile Euro 2012, Croatia zdrobea Romania cu 34-22.

Cel mai bun marcator al meciului a fost croatul Strlek (8 reusite), in timp ce de la Romania s-au remarcat Stamate (7), Florea (5), Jurca si Fenici (2), in timp ce Ghionea, Novanc, Sadoveac, Muresan si Simicu au marcat cate un gol.

Jucatorul meciului a fost desemnat Ivano Balic.

Vineri seara se mai joaca in Grupa C meciurile Danemarca-Australia si Serbia-Algeria.

Romania revine in competitie, duminica seara, in direct pe Onlinesport, cand va intalni Danemarca.