Succese de palmares cu Australia si Serbia

Nationala masculina de handbal a Romaniei a reparat pe ultima suta de metri debutul dezastruos de la Campionatul Mondial, tricolorii castigand ultimele doua partide din Grupa C. Chiar si asa calificarea in faza grupelor principale a fost ratata.

Nationala masculina de handbal a Romaniei a obtinut, miercuri seara, prima victorie la Campionatul Mondial din Suedia, tricolorii depasind modesta echipa a Australiei, scor 29-14 (14-6). In urma acestui rezultat echipa Romaniei a urcat pe pozitia a patra in clasamentul Grupei C. Meciul Romania-Australia a fost in direct pe Onlinesport.ro

Romania a controlat meciul in intregime, superioritatea jucatorilor pregatiti de Vasile Stanga fiind mai mult decat evidenta.

Inceputul meciului i-a apartinut lui Florea, care a marcat primele trei goluri, toate de pe extrema stanga, dupa care in rolul de golgeter si-a intrat Ghionea, cealalta extrema a echipei tricolore.

La pauza s-a intrat cu 14-6 in favoarea echipei Romaniei, Toma si Georgescu marcand in ultimele minute ale primlui mitan.

Diferenta s-a marit in partea secunda la peste zece goluri, astfel ca in minutul 50 tabela arata 23-11 dupa reusita lui Sabou de pe contraatac.

Pentru Australia este cea mai ‘blanda’ infrangere de la acest Campionat Mondial, formatia din emisfera sudica primind 47 de goluri de la Danemarca, 35 de la Serbia si 42 de la Croatia.

Romania invinge Serbia intr-un meci de palmares

Echipa nationala de handbal a Romaniei a incheiat cu o victorie parcursul in Grupa C a Campionatului Mondial din Suedia. Jucatorii pregatiti de Vasile Stanga au invins Serbia, cu 38-28 (20-17), intr-o partida fara miza, vecinii de la sud-vest de Dunare fiind deja calificati in faza grupelor principale. Meciul de la Lund a fost transmis in direct pe Onlinesport.ro. Accesati aceasta pagina pentru a vedea clasamentele actualizate la finalul fazei grupelor preliminare.

Fara nicio sansa la calificarea in faza grupelor principale, dupa ce a pierdut intalnirea cu Algeria, iar Serbia a remizat ‘frateste’ cu Croatia, echipei Romaniei nu i-a mai ramas de aparat decat orgoliul in meciul de joi seara.

Tricolorii pregatiti de Vasile Stanga si-au aratat intentiile ofensive inca din primele minute, Ghionea de doua ori si Savenco punctand pentru un 3-0 pe deplin meritat in minutul 3.

Sarbii au revenit insa rapid in joc si au reusit sa intoarca balanta in favoarea lor, astfel ca scorul a devenit nefavorabil echipei Romaniei dupa opt minute (5-6).

Stamate si Novanc au ridicat tabela la 10-8 in minutul 12, pentru ca acesta din urma sa distanteze Romania la trei goluri in urma unui contraatac rapid (16-13).

Ghionea a ratat o aruncare de la 7 metri la jumatatea reprizei, dar tot el s-a revansat imediat, marcand pe contraatac pentru 17-14, cea mai mare diferenta de scor din primul mitan.

La cabine s-a intrat cu 20-17, dupa ce sarbul Vilovski a fost eliminat pentru o duritate comisa asupra lui Muresan, iar Novanc a marcat golul sau cu numarul patru.

Partea secunda a debutat cu golul sarbului Zarko Sesum, handbalist care a fost ranit in 2009 in incidentul care a dus la decesul marelui nostru pivot Marian Cozma.

Serbia a recuperat rapid diferenta si s-a apropiat la doar un singur gol, dar Muresan si Ghionea au readus linistea in tabara tricolora.

Dupa minutul 40 sarbii au redus motoarele si Romania a defilat pe teren spre o victorie facila dar pe deplin meritata.

Golgeterul intalnirii a fost Alexandru Stamate (9 goluri), acesta fiind urmat de Ghionea si Muresan (fiecare cu 6 reusite), Novanc (5), Florea (4), Fenici (3), Jurca, Savenco (2) si Toma (1). De la sarbi s-au remarcat Ilic (6 goluri) si Vujin (4 goluri).

Serbia s-a calificat in faza grupelor principale, in timp ce Romania va juca in meciurile de clasament pentru locurile 13-24.