Benzema inscrie impotriva fostei sale echipe. 1-1 intre Lyon si Real

Echipele Olympique Lyon si Real Madrid au terminat la egalitate, scor 1-1, marti seara, intr-o partida contand pentru prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor. Karim Benzema a deschis scorul pentru Real in minutul 64, pentru ca Gomis sa egaleze pentru formatia franceza cu cinci minute inaintea finalului.

Benzema
Creative Commons License photo credit: Jan S0L0

Visul suporterilor madrileni de a-si vedea favoritii in finala Ligii Campionilor programata in 2010 chiar pe propriul stadion a fost spulberat la vremea respectiva chiar de Olympique Lyon, formatie care elimina gruparea iberica in aceeasi faza a competitie.

La fix un an sortii au scos din nou cele doua formatii fata in fata, tot in optimile de finala, parca pentru a le oferi madrilenilor prilejul revansei.

Cu Jose Mourinho pe banca tehnica, ‘albii’ au dominat inceputul meciului de pe Stade Gerland, avand o posesie de invidiat in primele zece minute.

Gazdele au dat un prim semnal ca ies din transee la contraatacul purtat in faza a doua pe stanga, faza in urma careia Delgado avea sa obtina lovitura libera in duel cu Sergio Ramos.

A fost o faza care avea sa se repete aproape cu obstinatie in primul mitan, contraatacurile si actiunile pe extremele terenului fiind principalele arme ale lyonezilor.

Primul sut al madrilenilor pe spatiul portii aparate de Lloris a venit abia in minutul 30, cand Di Maria si-a incercat tirul din afara careului, dar portarul nationalei Frantei a retinut in doi timpi.

Cinci minute mai tarziu gazdele aveau sa treaca pe langa deschiderea scorului, dupa o faza clasica de contraatac. Bastos a patruns pe stanga, dupa care a trimis in careu pentru Gomis, blocat in momentului sutului de Casillas.

Golurile mult asteptate: Benzema si Gomis

Partea secunda a inceput furtunos, cu Real Madrid atacand in valuri, semn ca la vestiare ‘The Special One’ le-a tinut o adevarata teorie ofensiva elevilor sai.

Minutul 49 l-a adus pe Cristiano Ronaldo foarte aproape de gol, sutul acestuia din lovitura libera intalnind stalpul din stanga al portii aparate de Lloris.

Francezii au scapat cu sansa, la fel cum s-a intamplat si in minutul 51, cand Sergio Ramos a trimis mingea cu capul in bara transversala.

Extrem de sters pe durata primei reprize si a debutului partii secunde, togolezul Adebayor a fost inlocuit in minutul 64 de Benzema, atacant adus la Real tocmai de la Lyon.

Mutare extrem de inspirata din partea lui Mourinho, pentru ca la nici doua minute de la intrarea pe teren fostul lyonez a perforat poarta lui Lloris.

A fost o faza colectiva purtata in partea stanga, Benzema a facut un schimb de pase cu Ronaldo, dupa care a patruns lateral cu un un fundas advers in presing si a sutat la poarta din cadere.

Cand meciul se indrepta spre o victorie scurta a madrilenilor a venit si raspunsul de orgoliu al lyonezilor, puternicul Gomis marcand pentru 1-1 cu un sut din interiorul careul. Cris a prelungit ideal cu capul in sase metri si Gomis, scapat din marcaj, nu l-a iertat pe Casillas.

Rezultat care amana deznodamantul pentru returul de pe Santiago Bernabeu, unde Real porneste cu prima sansa, spre deosebire de sezonul trecut cand avea de remontat infrangerea la limita din tur.

Olympique Lyon: 1-Hugo Lloris; 13-Anthony Reveillere, 3-Cris, 5-Dejan Lovren, 20-Aly Cissokho; 6-Kim Kallstrom (8-Miralem Pjanic 77), 28-Jeremy Toulalan, 29-Yoann Gourcuff; 11-Michel Bastos (7-Jimmy Briand 69), 18-Bafetimbi Gomis, 19-Cesar Delgado (24-Jeremy Pied 69).

Real Madrid: 1-Iker Casillas; 17-Alvaro Arbeloa, 2-Ricardo Carvalho, 3-Pepe, 4-Sergio Ramos; 14-Xabi Alonso, 24-Sami Khedira (10-Lassana Diarra 68); 7-Cristiano Ronaldo, 23-Mesut Ozil (12-Marcelo 75), 22-Angel Di Maria; 28-Emmanuel Adebayor (9-Karim Benzema 64).

Meciul a fost condus la centru de germanul Wolfgang Stark.