Remiza intre OM si Manchester United. Calificarea se decide pe Teatrul Viselor

Echipele Olympique Marseille si Manchester United au remizat, miercuri seara, scor 0-0, in prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor.

OM vs HAC (J21-08/09 - 2-0)
Creative Commons License photo credit: Qui©he

Cu o formula 4-3-3 incropita de Didier Deschamps prin recuperarea in ultimul moment a lui Loic Remy si Brandao, incerti dupa accidentari suferite in ultima etapa din Ligue 1, OM a inceput mai bine intalnirea de pe Velodrome.

Minutul 2 a adus prima actiune periculoasa la poarta lui Van der Sar. Ayew a patruns pe stanga si a centrat in careu pentru reluarea lui Remy, care insa a trimis mult peste poarta.

Replica ‘diavolilor’ pregatiti de Sir Alex Ferguson nu s-a lasat prea mult asteptata. Dupa doar doua minute de la actiunea lui Remy, portughezul Nani a primit un balon in marginea careului si a sutat putin peste transversala portii aparate de Mandanda.

Fazele s-au succedat cu repeziciune de la o poarta la cealalta, meciul avand o cursivitate demna de faza optimilor Ligii Campionilor. Pe acest fond de fotbal alert a venit o a doua ocazie a oaspetilor.

Nani a executat in minutul 10 o lovitura libera de pe stanga, balonul a ajuns in marginea careului la Fletcher, care a trimis un sut puternic, retinut in cele din urma de Mandanda in doi timpi.

In cautarea primei calificari in sferturile de finala din ultimii 18 ani, Marseille a inceput in forta si partea secunda, insa actiunile vijelioase purtate de Lucho Gonzalez si Remy nu au produs mult asteptata modificare a tabelei de marcaj.

Gazdele au ratat o buna ocazie in minutul 63, cand Ayew a patruns in viteza pe stanga si a sutat spre poarta cautand coltul lung. Balonul s-a scurs in afara terenului si Brandao a privit neputincios cum mingea i-a trecut prin fata ochilor.

Pe masura apropierii finalului de partida, cei doi tehnicieni au inchis jocul, Valbuena la gazde si Scholes la oaspeti avand misiunea de a intari centrul terenului.

Ultima faza importanta a meciului s-a derulat in minutul 82, cand Berbatov a avut o cursa pe stanga, finalizata cu o pasa in adancime pentru Nani. Portarul Mandanda a fost mai rapid si a retinut din fata portughezului.

Meciul s-a incheiat cu un 0-0 atractiv, care lasa soarta calificarii deschisa pentru returul programat pe ‘Teatrul Viselor’ din Manchester.

De retinut ca meciul condus de germanul Felix Brych s-a desfasurat intr-o sportivitate deplina, nefiind acordat niciun cartonas galben.

Olympique Marseille: 30-Steve Mandanda; 24-Rod Fanni, 17-Stephane Mbia, 21-Souleymane Diawara, 19-Gabriel Heinze; 8-Lucho Gonzalez, 6-Edouard Cisse , 12-Charles Kabore; 20-Andre Ayew, 11-Loic Remy (28-Mathieu Valbuena 79), 9-Brandao. Antrenor: Didier Deschamps.

Manchester United: 1-Edwin van der Sar; 22-John O’Shea, 15-Nemanja Vidic, 12-Chris Smalling, 3-Patrice Evra; 24-Darren Fletcher, 16-Michael Carrick, 28-Darron Gibson (18-Paul Scholes 73), 17-Nani; 10-Wayne Rooney, 9-Dimitar Berbatov. Antrenor: Sir Alex Ferguson.