Rugby

Romania bate Rusia dupa sase ani in Cupa Europeana a Natiunilor

Nationala de rugby a Romaniei a invins Rusia, scor 33-3 (9-3), in etapa a 3-a a Cupei Europene a Natiunilor din acest an, pentru stejari fiind primul succes al sezonului, dupa infrangerea cu Portugalia si meciul amanat cu Ucraina.

p9274187
Creative Commons License photo credit: hr.icio

Vlaicu a adus 18 din punctele Romaniei, care a reusit si trei eseuri prin Zebega, Sarbu si Carpo intr-un interval de doar 11 minute in partea secunda.

In afara rezultatului pozitiv, imbucuratoare a fost si prestatia stejarilor, care au castigat pentru prima data in fata Rusiei in ultimii sase ani.

Ultima victorie a Romaniei in fata Rusiei, in Cupa Europeana a Natiunilor, data in 26 februarie 2005, cand ai nostri au castigat la Timisoara, cu 33-10.

De atunci si pana in prezent stejarii au pierdut de patru si au obtinut un singur rezultat de egalitate, un 21-21 la Soci pe 27 februarie 2010.

Vedeti mai jos cursul jocului gazduit de stadionul Arcul de Triumf din Bucuresti:

Final de partida. Romania invinge Rusia, scor 33-3 si obtine prima victorie in actuala editie a Cupei Europene a Natiunilor.

80′ Atat rapid purtat pe dreapta de Carpo, dar rusii recupereaza in cele din urma si trimit in margine.

77′ Din pacate am pierdut posesia si rusii ies din presiune. Chiar asa ramane la limita 22-ul advers.

76′ Atacam la mai putin de 5 metri de terenul de tinta advers.

74′ Lovitura de pedeapsa in favoaea stejarilor, care joaca in margine fortand obtinerea unui nou eseu.

72′ Repunem mingea intr-o gramada ordonata si atacam pe trei sferturi in cautarea punctului bonus ofensiv.

70′ Ultimele zece minute ale unui meci dominat de echipa Romaniei.

69′ Atmosfera foarte frumoasa si in tribune, unde suporterii canta “Romania, Romania, Ole, Ole, Ole”.

68′ Vlaicu transforma inca o data si mai trimite un balon in parcarea de langa stadion.

67′ ESEU Romania. Recuperare ideala a lui Fercu, uramata de o cursa furibunda, pasa la Carpo si incercare la centrul. Scorul devine 31-3.

65′ Rusii insista mai mult in jumatatea noastra. La acest scor nu mai au prea multe de pierdut. Ne aparam bine si blocam atacurile adverse la 40 de metri.

60′ Vlaicu transforma pentru un 26-3 linistitor. Jocul foarte bun reusit de stejari in aceasta partida.

59′ Atac fulgerator al stejarilor, rusii au fost masati la limita terenului lor de tinta si Sarbu a pus acolo o mana pentru un al doilea eseu. Scorul devine 24-3. 57′ Vlaicu transforma incercarea si scorul devine 19-3 in favoarea Romaniei.

56′ ESEU Romania. Cum s-a marcat? Ai nostri au repus in margine, dupa care i-au macinat pe rusi cu un mol rulant devastator si balonul a fost purtat pana in terenul de tinta advers, unde Zebega a fost creditat cu incercarea. 55′ Primim o noua lovitura de pedeapsa, dar de aceasta data capitanul Sorin Socol decide sa jucam in margine. Stejarii sunt curajosi si vor sa faca spectacol.

54′ Dumitras muta bine jocul in jumatatea adversa. Avem repunerea din margine prin Zebega.

51′ Vlaicu trimite printre bete si balonul ajunge undeva in parcarea din vecinatatea stadionului Arcul de Triumf. Scorul devine 12-3 in favoarea stejarilor.

50′ Excelent balon de urmarire castigat de Sarbu si Romania se afla la doar cativa metri de terenul de tinta advers. Arbitrul opreste jocul si dicteaza lovitura de pedeapsa pentru stejari.

49′ Kusnarev trimite mult in lateral si tabela arata in continuare 9-3 in favoarea stejarilor.

48′ Lovitura de pedeapsa dictata in favoarea rusilor. Kusnarev se pregateste sa transforme.

45′ Joc confuz la centrul terenului, cu numeroase erori de ambele parti.

43′ Sarbu introduce mingea intr-o gramada ordonata. Balonul este scos si Dumitras trimite lung in jumatatea adversa.

42′ Momente de presiune din partea rusilor. Stejarii se apara organizat la limita terenului de 22.

16:57 Incepe repriza secunda. Rusii au avut repunerea.

40′ FINAL de prima repriza. Ramaneti pe Onlinesport, revenim cu partea secunda in zece minute.

39′ Vlaicu trimite in margine Rusii au repunerea si recupereaza nu fara emotii.

38′ Jocul este momentan intrerupt. Babaev si Zebega primesc ingrijiri medicale.

37′ Fercu face un placaj ideal in propriul nostru 22. Daca rusul scapa cu mingea am fi asistat la primul eseu. Stejarii repun din margine.

35′ De aceasta data rusii au posesia si repun balonul intr-o gramada ordonata, dictata dupa o margine stramba a stejarilor.

33′ Balonul este scos pe trei sferturi si presam la limita 22-ul advers. Incercari succesive de patrundere in apararea rusa.

32′ Zebega repune din margine. Balonul este recuperat de rusi, care insa comit inainte si va fi o noua repunere a stejarilor intr-o gramada ordonata.

31′ Pachetul de inaintare al rusilor nu rezista in fata stejarilor si prabusirea gramezii ordonate este penalizata cu lovitura de pedeapsa. Am trimis in margine, mutand jocul in jumatatea adversa.

30′ Avem repunerea in gramada ordonata. Balonul este scos si trimis in margine, undeva in afara spatiului de 22 propriu.

29′ Moment de fixare din partea rusilor in propria noastra jumatate. Placaj bun in extrema dreapta reusit de Sarbu si un rus scapa balonul inainte.

26′ Rusii blocheaza balonul la sol in jumatatea noastra si sunt penalizati cu lovitura de pedeapsa. Din pacate Dumitras nu gaseste marginea.

25′ Vlaicu transforma lovitura de pedeapsa si Romania reface diferenta de sase puncte.

23′ Gramada ordonata cu repunerea rusilor din propriul lor 22. Recuperam prin pachetul de inaintare, dar arbitrul intoarce jocul pentru ca lovitura de pedeapsa acordata, si jucata de ai nostri la mana, nu a fost executata din locul corespunzator. In cele din urma alegem sa dam la bete.

19′ Rusii obtin o lovitua de pedeapsa la primul atac mai legat si Kusnarev reduce din diferenta.

16′ De aceasta data Vlaicu nu mai rateaza tinta si scorul devine 6-0, dupa ce jucatorul nostru a trimis printre buturile adverse.

15′ Inca o data recuperam dupa un presing foarte bun si punem presiune asupra adversarilor. Lovitura de pedeapsa dupa o intrare din lateral.

15′ Directia a fost buna, dar balonul a trecut pe sub transversala si rusii au reluat jocul din propriul 22.

14′ O noua lovitura de pedeapsa in favoarea stejarilor. Vlaicu incearca transformarea de la aproape 50 de metri.

13′ Rusii gresesc repunerea si ai nostri recupereaza balonul.

12′ Vlaicu trimite un balon direct in margine si astfel rusii repun de pe locul executiei.

10′ Romania domina inceputul meciului si stejarii se mentin in jumatatea adversa. Rusii momentan nu au replica la jocul nostru energic.

7′ Deschidere de scor. 3-0 pentru Romania dupa ce Vlaicu a transformat o lovitura de pedeapsa.

6′ Lovitura de pedeapsa in favoarea echipei Romaniei.

5′ Se joaca la centrul terenului. Recuperam prin Zebega si plecam la contraatac prin Fercu pe stanga.

3′ Un prim atac al stejarilor cu atac pe extrema. Repun rusii din margine in 22-ul lor.

INFO: Inaintea startului de meci s-a tinut un minut de reculegere in memoria victimelor cutremurului care a devastat localitatea Christchurch din Noua Zeelanda, loc unde in toamna se vor juca mai multe meciuri de la Cupa Mondiala.

16:04 START de partida. Stejarii au avut prima repunere a balonului in joc.

16:00 Se intoneaza cele doua imnuri de stat. Primul este cel al Rusiei.

16:00 Cele doua echipe patrund pe terenul inghetat de langa Arcul de Triumf din Capitala.

România: 15. Dumitras, 14. Lemnaru, 13. Cazan, 12. Dascalu, 11. Fercu, 10. Vlaicu, 9. Sîrbu, 8. Tonita, 7. Ianus, 6. Burcea, 5. Petre, 4. Socol, 3. Lazar, 2. Zebega, 1. Popescu. Antrenor: Romeo Gontineac.

Rezerve: 16. Mariscariu, 17. Nere, 18. Popîrlan, 19. Carpo, 20. Surugiu, 21. Dumbrava, 22. Gheara.

Rusia: 15. Artemiev, 14. Kuzin, 13. Babaev, 12. Galinovski, 11. Otrusko, 10. Kusnarev, 9. Ianiuskin, 8. Fatacov, 7. Kusnarev, 6. Gresev, 5. Ostrikov, 4. Voitov, 3. Pronenko, 2. Korsunov, 1. Priscepenko. Antrenor: Nikolai Nerush.

Rezerve: 16. Maglakelidze, 17. Travkin, 18. Garbuzov, 19. Matveev, 20. Sakirov, 21. Racikov, 22. Kliucinikov.