Sporturi

Super Bowl XLV: Green Bay Packers, noua campioana a NFL

Echipa Green Bay Packers s-a impus, duminica noapte, in finala Campionatului Nord-American de Fotbal (NFL), asa numitul Super Bowl, scor 31-25, in fata celor de la Pittsburgh Steelers. Pentru echipa din statul Wisconsin este a patra victorie din istorie si prima dupa 14 ani, primele doua reusite datand din 1967 si 1968.

Packers Huddle
Creative Commons License photo credit: elviskennedy

Inceputul meciului a stat sub semnul echilibrului si deschiderea scorului s-a produs in finalul primului sfert, cand Aaron Rodgers, quarterbackul lui Packers, l-a gasit ideal cu o pasa pe Jordy Nelson.

Dupa alte 24 de secunde echipa in galben si verde isi dubla avantajul pe tabela dupa o interceptie defensiva. Ben Roethlisberger, pasatorul lui Steelers, a incercat o angajare decisiva pentru Mike Wallace, dar mingea a ajuns in bratele lui Nick Collins care si-a trecut in cont touchdownul dupa o cursa de 37 de yarzi.

Scorul a devenit 21-3 pentru Green Bay Packers in sfertul al doilea, dupa ce Greg Jennings a adus un al treilea touchdown pentru campioana din National Football Conference (NFC).

Steelers au revenit in meci in ultimele secvente dinaintea pauzei dintre reprize, cand cel supranumit ‘Big Ben’ i-a trimis o pasa de 8 yarzi lui Hines Ward, iar acesta a marcat primul touchdown al finalei pentru franciza din Pittsburgh.

Cei 103.219 spectatori prezenti in tribunele impresionantei Cowboy Arena din Dallas s-au bucurat in pauza de un concert sustinut de trupa Black Eyed Peas, Super Bowl-ul din acest an fiind foarte aproape de a corecta recordul de audienta. De retinut ca in tribunele arenei texane au fost prezenti mai multi oameni decat are orasul Green Bay potrivit ultimelor data statistice!

Sfertul al treilea a apartinut in totalitate celor din Pittsburgh, care au redus din diferenta printr-un touchdown semnat de James Jones chiar la jumatatea intervalului.

A urmat ratarea unui field goal (n.a. – echivalentul unei lovituri de pedeapsa in rugby) de catre Shaun Suisham, acesta incercand imposibilul de la 52 de yarzi, astfel ca inaintea ultimului sfert Packers conduceau cu 21-17.

Momentul decisiv al acestui al 45-lea Super Bowl din istorie s-a consumat in debutul sfertului al patrulea. Jennings a rprimit o pasa scurta de la Rodgers si Packers se distantau pe tabela la 28-17.

Steelers au marcat un al doilea touchdown cu mai putin de opt minute inaintea finalului, Mike Wallace fructificand o pasa de 25 de yarzi, astfel ca Packers mai pastrau un avantaj fragil de trei puncte.

Scorul final a fost stabilit de kicker-ul Mason Crosby, care a transformat un field goal cand mai erau doar doua minute de joc efectiv.

Astfel, cu 31-25 la finalul timpului regulamentar, Green Bay Packers a obtinut al patrulea trofeu Vince Lombardi si primul dupa o asteptare de 14 ani.

Cel mai bun jucator al finalei Super Bowl a fost desemnat Aaron Rodgers, pasele acestuia ajungand la adresa in 24 din cele 39 de incercari. Quarterbackul lui Packers a adunat in total nu mai putin de 304 yarzi, fata de cei doar 263 reusiti de Roethlisberger, omologul sau de la Steelers.

De cealalta parte, Pittsburgh Steelers a disputat a opta finala NFL si a treia in ultimii sase ani. Ultimul Super Bowl castigat de ‘otelari’ dateaza din 2008, cand franciza din statul Pennsylvania s-a impus si fata celor de la Arizona Cardinals pentru a aduce al saselea trofeu Vince Lombardi in vitrina clubului.