Tottenham rapune AC Milan pe San Siro

Echipa londoneza Tottenham Hotspur a castigat, marti seara, mansa tur a intalnirii cu AC Milan din optimile de finala ale Ligii Campionilor, scor 1-0. Unicul gol al meciului desfasurat pe o ploaie britanica a fost marcat de internationalul englez Peter Crouch in minutul 81.

Meciul a fost transmis in direct pe Onlinesport.ro

Spurs 3-1 Wolves
Creative Commons License photo credit: flierfy

Harry Redknapp si-a montat jucatorii pentru un meci ofensiv pe San Siro si Tottenham a dominat copios prima parte a meciului cu liderul din Serie A.

Asezati intr-o formula 4-4-1-1, cu Van der Vaart in pozitie de al doilea varf in spatele impunatorului Crouch si cu Lennon batatorind flancul drept, Tottenham a fost echipa care a dat tonul la Milano.

Milan a raspuns cu formula obisnuita, singurele absente notabile fiind Cassano, Van Bommel si Emanuelson, toti fara drept de joc in Liga Campionilor, dar chiar si asa jocul formatiei lui Massimiliano Allegri a suferit in primele 45 de minute.

Oaspetii au supus careul lui Abbiati in primele zece minute la un adevarat asediu de centrari, Lennon ridiculizandu-l in repetate randuri pe Antonini, transformat intr-un adevarat jalon. Doar interventiile portarului milanez au facut ca scorul sa ramana nemodificat.

Aparatorul buturilor milaneze s-a accidentat in minutul 18 dupa un duel cu inaltul Crouch si nu a mai putut continua, in locul sau intrand Amelia, un portar care rareori a prins un post de titular in acest sezon.

Dupa un inceput foarte slab, Milan si-a facut simtita prezenta in joc abia in a doua partea a primului mitan, cand Ibrahimovic a incercat mai multe suturi spre poarta, fara insa a-i da emotii lui Gomes.

Tottenham putea intra in avantaj la cabine, daca sutul expediat de Van der Vaart in minutul 42 nu ar fi fost respins in extremis de Amelia peste poarta.

Allegri a schimbat la pauza planul tactic si l-a introdus in teren pe brazilianul Pato in locul extrem de putin vizibilului Seedorf.

Milan s-a schimbat la fata dupa intrarea ‘ratoiului’ si jocul s-a mutat la poarta lui Tottenham, londonezii facand usor pasul inapoi.

Ocaziile nu au intarziat sa apara, dar la finalizare s-a aflat columbianul Yepes si nu atacantii veritabili precum Ibrahimovic, Robinho sau Pato. Rezultatul nu putea fi altul decat o cascada de ratari lamentabile din partea rudimentarului aparator sud-american.

Presiunea Milanului din partea secunda a fost anulata in minutul 81 de golul lui Crouch, o reusita care a venit contrar cursului jocului din partea secunda. Lennon, acest adevarat argint viu din echipa lui Redknapp, a recuperat un balon la centrul terenului, a patruns in viteza pe dreapta si l-a servit ideal pe inaltul Crouch. Acesta a reluat cu latul la coltul lung si Tottenham modifica tabela.

Gazdele au replica in prelungiri prin Ibrahimovic, dar reusita suedezului a fost anulata corect de centralul francez Stephane Lannoy pe motiv de fault in atac.

S-a terminat 1-0 pentru Tottenham si soarta calificarii se va decide in returul de pe White Hart Lane.

In alta ordine de idei, meciul de pe San Siro a fost marcat de accidentarea lui Corluka din repriza secunda si cu gestul nesportiv al lui Gattuso, care a agresat fizic chiar in timpul meciului un membru al staff-ului tehnic de la Tottenham.

Milan: Abbiati (Amelia 18); Abate, Nesta, Yepes, Antonini; Gattuso, Thiago Silva, Flamini; Seedorf (Pato 46); Robinho, Ibrahimovic.

Tottenham: Gomes; Corluka (Woodgate 59), Gallas, Dawson, Assou-Ekotto; Lennon, Palacios, Sandro, Pienaar (Kranjcar 77); Van der Vaart (Modric 62); Crouch.