Chelsea invinge pe Manchester United si relanseaza lupta pentru titlu

Echipa Chelsea Londra s-a impus, marti seara, in derby-ul restanta cu Manchester United din etapa a 18-a, scor 2-1 (0-1), rezultat in urma caruia lupta pentru titlul din Premier League este relansata. Meciul a fost transmis in noul modul de LIVE al Onlinesport dedicat sportului rege.

Man Utd V Chelsea-12
Creative Commons License photo credit: gordonflood.com

Formatia pregatita de Sir Alex Ferguson a dominat prima parte a meciului si, dupa mai multe minute de presiune la poarta adversa, Rooney a deschis scorul cu un sut magnific din afara careului.

Mingea trimisa in forta l-a surprins nepregatit pe Cech, care nu a mai avut ce face decat sa scoata balonul din poarta.

Dupa reusita lui Rooney din minutul 30 gazdele au iesit mai curajos la atac si Ivanovic a trecut pe langa egalare chiar inaintea pauzei. Lampard a sutat bine de pe stanga, Van der Sar a respins cu dificultate, iar Ivanovic aflat in apropiere nu a reusit sa trimita decisiv.

Chelsea a reveni in meci la zece minute dupa pauza, cand fundasul David Luiz a surprins pe toata lumea, inclusiv pe Van der Sar, cu o urcare in careu si un voleu devastator la coltul scurt. Essien a centrat de pe stanga, Ivanovic a deviat pana la brazilianul adus de la Benfica, iar acesta a finalizat ca un veritabil atacant.

United a inceput sa lase garda jos din acel moment si Chelsea a trecut la timona partidei. Gazdele au dat lovitura decisiva in minutul 80, cand rusul Zhirkov a fost agatat in careu de Smalling si centralul intalnirii a dictat lovitura de la 11 metri.

Lampard a tras imparabil sub transversala si astfel Chelsea prelua conducerea intr-o partida considerata cruciala pentru prezenta londonezilor in viitoarea editie a Ligii Campionilor.

Pana la final United a ramas in zece jucatori, dupa ce Vidic a primit al doilea cartonas galben chiar in minutele de prelungire.

Chelsea a urcat in urma acestui succes pe locul patru in clasament, depasind cu doua puncte rivala locala Tottenham, in timp ce Manchester United a ramas pe prima pozitie, cu un avans de patru puncte in fata lui Arsenal, dar si cu un meci mai mult disputat.