Tenis

Djokovic continua seria de invincibilitate. Nadal si Federer in optimi la Indian Wells

Primii trei jucatori ai lumii s-au calificat in sferturile de finala ale turneului ATP Masters 1000 de la Indian Wells, dotat cu premii totale in valoare de 3.6 milioane de dolari.

DSC00504
Creative Commons License photo credit: 415LADD

Daca Nadal si Federer au avut parte de doua meciuri solicitante in compania lui Somdev Devvarman, respectiv Ryan Harrison, sarbul Novak Djokovic a continuat parcursul de exceptie din aceasta saptamana, eliminandu-l pe conationalul sau Viktor Troicki in doar 66 de minute.

Aflat in disputa la distanta cu Federer pentru locul secund in clasamentul mondial, Djokovic l-a scos din minti pe conationalul sau Troicki, care a rupt doua rachete de nervi, una chiar in finalul meciului pe genunchi.

S-a terminat 6-0, 6-1 in favoarea lui Djokovic, victoria numarului trei mondial nelasand loc de nicio interpretare.

Nu acelasi lucru se poate spune despre succesele obtinute de Nadal si Federer, care au avut nevoie de cel mai bun tenis al lor pentru a avansa intre primii opt jucatori ai turneului californian.

Ajuns pe tabloul principal de la Indian Wells in urma calificarilor, Devvarman a inceput cu break intalnirea cu liderul mondial Rafa Nadal, insa ibericul a echilibrat meciul, impunandu-se in cele din urma cu 7-5, 6-4.

Devvarman nu mai castigase pana in aceasta saptamana niciun meci la un turneu din seria Masters, tanara speranta a tenisului indian ajungand in optimi fara sa cedeze macar un singur set.

Numarul doi mondial, Roger Federer, a avut si el parte de un meci antrenant cu tanarul american Ryan Harrison, care la cei 18 ani ai sai s-a predat extrem de greu, cu 7-6 (4), 6-3.