Tenis

Dulgheru si-a dat intalnire cu Sarapova in sferturi la Miami

Alexandra Dulgheru a continuat parcursul de exceptie de la Miami, turneu WTA dotat cu premii totale in valoare de 4.5 milioane de dolari, calificandu-se, luni, intre primele opt jucatoare ale concursului din Florida.

Alexandra Dulgheru (ROU)
(cc) photo credit: robbiesaurus

Dulgheru a invins-o in optimile de finala pe chinezoaica Shuai Peng, cu 6-3, 6-4, dupa un meci intins pe durata a 87 de minute.

Urmatoarea adversa a jucatoarei din Romaniei va fi fosta lidera mondiala Maria Sarapova, care a trecut la randul sau de australianca Samantha Stosur, cu 6-4, 6-1.

In pofida scorului strans, Dulgheru a dominat intalnirea cu Peng, o jucatoare clasata pe locul 32 mondial si care in acest an a jucat doua semifinale, o optime la Australian Open si altre trei sferturi.

Primul set a durat 38 de minute, dupa ce Dulgheru a condus cu 5-1 gratie a trei break-uri, iar Peng a revenit la 5-3. Ultimul cuvant i-a apartinut jucatoarei din Bucuresti, care a inchis meciul tot cu un game pe serviciul adversarei.

Clasata pe locul 28 mondial, Dulgheru a inceput cu stangul setul al doilea, cedand pe propriul serviciu, dar s-a redresat la timp distantandu-se la un 5-1 ce parea mai mult decat suficient pentru a inchide meciul.

Desi a avut avantajul serviciului si chiar o minge de meci, Dulgheru a cedat trei game-uri la rand, dintre care doua break-uri, astfel ca Peng s-a apropiat amenintator la 5-4.

Jocul zece din setul secund a fost extrem de echilibrat, in cele din urma Dulgheru fructificand a doua oportunitate de meci, de acesta data pe serviciul lui Peng.

Alexandra Dulgheru nu a cedat niciun set in drumul spre sferturile de finala ale turneului de la Miami.

(8) Victoria Azarenka (BLR) – (17) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 3-6 6-1 6-4

Meciul dintre Kim Clijsters (BEL) si Ana Ivanovic (SRB) a fost amanat din cauza ploii, fiind reprogramat pentru ziua de marti.