Tenis

Federer si Djokovic au trecut in optimi la Indian Wells dupa meciuri scurte

Fostul lider mondial Roger Federer nu i-a lasat nicio sansa argentinianului Juan Ignacio Chela in turul al treilea la Mastersul de la Indian Wells, turneu dotat cu premii totale in valoare de 3.6 milioane de dolari. Novak Djokovic merge si el in optimile de finala, dupa o victorie scurta cu Ernests Gulbis.

Roger Federer
Creative Commons License photo credit: iDOG

Elvetianul a trecut de oponentul sau argentinian in doar 58 de minute, cu 6-0, 6-2, timp in care a reusit 30 de puncte direct castigatoare, fata de cele doar trei ale sud-americanului.

Chela a comis un numar de sase duble greseli, fiind o prada usoara pentru un Federer care nu a facut nicio concesie pe teren.

Federer a ajuns la a 31-a victorie in 38 de meciuri disputate in cariera la Indian Wells, urmator adversar al numarului doi mondial fiind americanul Ryan Harrison.

Beneficiar al unui wild card, jucatorul de doar 18 ani l-a invins pe canadianul Milos Raonic, in duelul tinerei generatii, cu 7-6(1), 4-6, 6-4, dupa 2 ore si 29 de minute.

Harrison se pregateste in prezent la Academia lui Nick Bollettieri din Florida si participa doar pentru a doua oara in cariera la un turneu din seria Masters. Speranta tenisului american a inceput turneul pozitionat pe locul 152 mondial.

Sarbul Novak Djokovic nu a avut nevoie decat de 54 de minute pentru a trece de letonul Ernests Gulbis, cu 6-0, 6-1, extinzandu-si astfel la 16 numarul victoriilor consecutive.

Campion la Indian Wells in 2008, Djokovic il va intalni pe un loc in sferturile de finala pe conationalul sau Viktor Troicki (pe care l-a invins de sapte ori in precedentele opt dispute), care a trecut cu un dublu 6-3 de francezul Michael Llodra.