Inter intoarce rezultatul pe Allianz Arena si merge in sferturi

Campioana Europei continua cursa de aparare a trofeului dupa victoria cu 3-2 obtinuta, marti seara, pe terenul germanilor de la Bayern Munchen.

Tengo patita, no tengo patita
(cc) Photo Credit: americanistadechiapas

Bavarezii au condus cu 2-1 la pauza, dar macedoneanul Goran Pandev a marcat golul calificarii pentru Inter in minutul 89. Cristian Chivu a fost titular la Inter si a evoluat pana in minutul 87, cand i-a lasat locul in teren japonezului Nagatomo.

Echipa lui Leonardo a luptat pe Fussball Arena nu doar cu rezultatul negativ din tur, cand Bayern a castigat cu 1-0 prin reusita lui Mario Gomez din minutul 90, dar si cu statistica. Bavarezii nu ratasarea niciodata in 20 de ocazii calificarea dupa ce castigasera prima mansa pe teren strain.

Doar patru minute au rezistat cele doua echipe la egalitate, camerunezul Samuel Eto’o deschizand scorul dintr-o pozitie afara din joc ramasa nesemnalizata. A fost o demarcare la limita offside-ului si atacantul african a finalizat cu un sut pe sub Kraft.

Bayern s-a instalat cu arme si bagaje in jumatatea interista, presand in cautarea golului egalizator, care a venit in minutul 21. Arjen Robben a sutat la poarta din fata unui Chivu pasiv, Julio Cesar a respins gresit in fata si Gomez pe faza a reluat pe spate in poarta.

Acelasi Gomez a ratat o mare ocazie peste alte sase minute, cand l-a intors in careu pe Lucio si doar reflexul providential al lui Julio Cesar a facut ca tabela sa ramana nemodificata.

Gazdele au preluat conducerea in minutul 31, cand Muller a patruns pe stanga si a trimis la coltul lung peste portarul Interului iesit in intampinare.

Putea fi chiar 3-1 in finalul reprizei, cand mingea a intalnit de doua ori bara la suturile lui Gomez si Muller, formatia lui Leonardo scapand ca prin urechile acului de un gol care ar fi putut fi sinonim cu eliminarea.

Acelasi Gomez a mai irosit o sansa de gol in minutul 62, cand a reluat din voleu, faza la care Chivu a ramas inca o data spectator, si din nou Julio Cesar si-a salvat in extremis echipa.

Inter a revenit in meci prin reusita lui Sneijder, care a punctat cu un sut frumos din marginea careului. Faza a pornit de la brazilianul Coutinho, care a trimis in interiorul suprafetei de pedeapsa la Eto’o, de unde camerunezul a intors pentru sutul decarului olandez.

Louis Van Gaal a incercat sa inchida meciul prin introducerea in teren a lui Altintop si Badstuber, dar Inter a dat lovitura prin Pandev, care l-a invins pe Kraft cu un sut fabulos sub bara.

Inter continua asadar aventura europeana evitand o mare rusine pentru fotbalul italian, care risca sa ramana fara nicio echipa in sferturi dupa noua ani.

Bayern Munchen: 35-Thomas Kraft; 21-Philipp Lahm, 5-Daniel van Buyten (28-Holger Badstuber 70), 2-Breno (39-Toni Kroos 90), 23-Danijel Pranjic; 31-Bastian Schweinsteiger, 30-Luiz Gustavo; 10-Arjen Robben (8-Hamit Altintop 68), 25-Thomas Mueller, 7-Franck Ribery; 33-Mario Gomez.

Inter Milano: 1-Julio Cesar; 13-Maicon, 15-Andrea Ranocchia, 6-Lucio, 26-Cristian Chivu (55-Yuto Nagatomo 87); 19-Esteban Cambiasso, 8-Thiago Motta 10-Wesley Sneijder, 5-Dejan Stankovic (29-Coutinho 51); 9-Samuel Eto’o, 27-Goran Pandev (14-Houssine Kharja 90).

Arbitru: Pedro Proenca (Portugalia)