Keita aduce victoria Barcelonei cu Zaragoza

FC Barcelona s-a distantat din nou la zece puncte in fruntea clasamentului din Primera Division, dupa victoria obtinuta, sambata seara, pe Nou Camp, in fata celor de la Real Zaragoza, scor 1-0. Unicul gol al meciului a fost marcat de Seydou Keita in minutul 43.

Messi
Creative Commons License photo credit: Aitor Escauriaza

Acelasi jucator a mai avut un gol anulat la limita pentru offside in minutul 29, dupa care sutul lui Mascherano a fost respins in corner de Toni Doblas, portarul Zaragozei.

Acelasi Doblas a intervenit decisiv la reluarea lui Xavi din minutul 40, dar nu a mai avut ce face la faza din minutul 43. Messi a patruns pe dreapta in careu si i-a pasat sase metri lui Keita, care a indeplinit o simpla formalitate.

Zaragoza a trecut pe langa egalare la sase minute de la reluare, cand Bertolo a sutat periculos la coltul lung, dupa ce l-a depasit in dribling pe Pique.

Fundasul catalan a fost aproape de a marca cu capul in minutul 55 dupa un corner, dar Doblas a avut o noua interventie providentiala.

Pique a aparut din nou in prim plan dupa alte sase minute, cand a fost depasit in viteza de atacantul oaspetilor Sinama-Pongolle, si doar interventia in extremis a lui Valdes cu piciorul a facut ca Barcelona sa ramana in avantaj.

Catalanii au fortat desprinderea pe tabela si Bojan a ratat o mare ocazie in minutul 63. Sutul atacantului spaniol de origine sarba a fost respins de acelasi imbatabil Doblas.

Acesta din urma a scapat cu sansa la sutul lui Vila din minutul 70, cand mingea a trecut putin pe langa poarta, si la executia in forta a lui Maxwell din minutul 75.

Ultima faza a meciului i-a apartinut lui Messi, care a trecut foarte aproape de gol dupa ce a executat bine o lovitura libera de la 18 metri.

Pep Guardiola a inceput meciul de pe Nou Camp fara Iniesta si Vila, ambii menajati pentru intalnirea cu Arsenal din optimile Ligii Campionilor.