Milan a facut instructie cu Napoli

Echipele AC Milan si Napoli s-au intalnit, luni seara, in direct pe Onlinesport.ro, in epilogul etapei a 27-a din Serie A, castig de cauza avand gazdele de pe San Siro, scor 3-0. Ibrahimovic a deschis scorul in minutul 50 dintr-un penalty controversat, pentru ca Boateng si Pato sa stabileasca scorul final cu doua goluri in trei minute.

Miza partidei si-a pus amprenta asupra ambelor formatii si, in pofida unor asezari ofensive, prima parte a meciului a fost sarac in faze de poarta.

Formatia gazda a presat mai mult, dar chiar si asa ocaziile au intarziat sa apara la poarta lui De Sanctis pana in finalul primei reprize.

Aspectul jocului s-a schimbat radical in al doilea mitan si portarul napolitan a avut o prima parada la sutul lui Van Bommel din minutul 48.

Milan a continuat sa preseze careul advers si dupa alte doua minute centralul Gianluca Rocchi arata punctul cu var de la 11 metri dupa un hent comis de Aronica.

Ibrahimovic si-a asumat responsabilitatea executiei si l-a invins pe De Sanctis cu un sut bine plasat.

Gazdele au continuat sa ramana periculoase si Pato a ratat o mare ocazie in minutul 56, cand a cautat coltul lung cu un sut din marginea careulul. Portarul napolitan s-a intins si a respins in corner cu un ultim reflex.

Patru minute mai tarziu De Sanctis a iesit din nou la rampa cu o interventie salvatoare, de aceasta data respingand cu o mana sutul lui Robinho, dupa o faza creata pe stanga de acelasi Pato.

Titularizat in locul lui Cassano, ‘Ratoiul’ a fost in mare forma si a pasat ideal la golul de 2-0 reusit de Boateng in minutul 78. Brazilianul a patruns in viteza pe stanga si a centrat in sase metri pentru latul ghanezului.

Pato si-a incununat seara de vis doua minute mai tarziu cu un gol superb marcat din afara careului. A fost un contraatac doi contra doi finalizat de brazilian cu un sut la vinclu.

Milan si-a consolidat prima pozitie in clasament dupa acest succes, avand cinci puncte in fata marii rivale locale Internazionale. Napoli a cazut pe trei, ramanand la cota 52.