Cupa Davis

Nicio surpriza: Romania a ratat calificarea in sferturile Cupei Davis

Perechea formata din Victor Hanescu si Horia Tecau nu a avut nicio sansa, sambata, in meciul cu argentinienii Eduardo Schwank si Juan Igancio Chela, care s-au impus in trei seturi, cu 6-2, 7-6 (8), 6-1. Meciul de dublu de la Buenos Aires a fost LIVE pe Onlinesport. Argentina conduce Romania cu 3-0 dupa primele doua zile si gazdele au obtinut deja biletele pentru sferturile de finala, unde vor intalni invingatoarea dintre Cehia si Kazahstan.

Fernando Verdasco & Feliciano López
Creative Commons License photo credit: MontanNito

Se spune, si de multe ori chiar s-a verificat, ca 2-0 este cel mai periculos scor in fotbal, un sport ca o a doua religie pentru argentinieni.

Nu a fost cazul de surprize insa in partida de Cupa Davis, unde Schwank si Chela s-au impus aproape fara drept de apel in fata unui dublu Hanescu/Tecau ajuns in tara tangoului cu titlul de la Acapulco in palmares.

Echilibrul in primul set s-a mentinut doar pana la 2-2, dupa care doua lovituri de trecere care l-au prins nepregatit pe Hanescu au adus primele mingi de break pentru argentinieni.

Acestia au reusit break-ul si balanta s-a inclinat in favoarea gazdelor, care au incheiat cu un nou game obtinut pe serviciul alor nostri, cu Hanescu in postura ingrata de invins.

Setul al doilea a fost si cel mai echilibrat al meciului. Hanescu si Tecau au reusit sa se desprinda de doua ori cu break, mai intai la 3-2 si apoi la 5-4, dar de fiecare data argentinienii au recuperat in extremis.

Purtati pe val de un public vulcanic desprins parca din scenele marilor derby-uri gazduite de El Monumental sau La Bombonera, Schwank si Chela au impins setul in tie-break, unde s-au impus cu 10-8.

Actul al treilea nu a avut practic istoric, dublul argentinian defiland in uralele publicului spectator spre o victorie care a pus capat intalnirii cu Romania.

Echipa tricolora nu a mai trecut de primul tur al Grupei Mondiale din martie 2005, cand invingea Belarus la Brasov, cu 3-2.

Romania nu a mai intors un meci de la 0-2 dupa prima zi din februarie 1990, cand a invins in deplasare Irlanda, cu 3-2, in primul tur al Grupei Euro/Africane.