Oltchim s-a lovit din nou de complexul Itxako

Pentru a doua oara in acest sezon campioana Romaniei nu a reusit sa gaseasca secretul depasirii echipei ibericei Itxako din Navarra, Oltchim pierzand, sambata seara, in fata propriilor suporteri, scor 22-25 (12-11).

Pentru echipa valceana a fost a doua infrangere in Grupa Principala I a Ligii Campionilor, dupa ce pierduse si in partida tur din Spania la un gol diferenta. Meciul dintre Oltchim si Itxako a fost LIVE pe Onlinesport.ro

Fara Cristina Neagu si Ionela Stanca, ambele accidentate, Oltchim a inceput ezitant partida cu Itxako, o formatie artagoasa in defensiva si extrem de penetranta in fata portii adverse.

Reprofilata de Anja Andersen pe postul de extrema stanga, Ramona Maier a deschis scorul, dar portugheza Barbosa a readus rapid echilibrul pe tabela.

A urmat un joc de uzura, cu ratari de ambele parti, astfel ca dupa sase minute aceleasi doua goluri erau afisate in Sala Sporturilor ‘Traian’ din Ramnicu Valcea.

Cu portarita Jimenez aflata intr-o zi de mare inspirate, Itxako s-a desprins la 3-1 prin golurile marcate de experimentatul pivot Fernandez si puternicul inter Barbosa.

Oltchim a suferit in special la jocul de pe semicercul de sase metri, unde Oana Manea a aratat ca mai are mult de lucru pentru a o inlocui cu succes pe Stanca.

Oana Soit s-a infiltrat bine pe inter dreapta si a marcat pentru 4-1 la jumatatea reprize, pacalind axul nostru central care era preocupat sa o tina om la om pe Fernandez.

Jucatoarele Anjei Andersen au continuat sa se chinuie in atac si doar reusitele Valentinei Elisei au facut ca Oltchim sa tina aproape de o echipa Itxako foarte determinata.

Patricia Vizitiu a ridicat nivelul jocului prin intrarea pe interul dreapta, reusind sa marcheze doua goluri, unul mai spectaculos decat celalalt.

Finalul de repriza a apartinut Oltchimului, care a restabilit egalitatea (9-9) prin turcoaica Ozel, pentru ca Nechita sa marcheze pe contraatac pentru un 12-10 putin sperat dupa inceputul partidei.

Barbosa a stabilit scorul pauzei in ultimele secunde si astfel la cabine s-a intrat cu avantaj minim pentru Oltchim (12-11).

Partea secunda a gasit campioana Romaniei la conducere, cu un gol avans, pana in minutul 36, cand ibericele au preluat din nou initiativa (15-16).

Manea si-a facut simtita prezenta in joc abia in minutul 47, cand a marcat pentru 18-17 de pe pivot. Oltchim a mai condus la un gol dupa reusita puternicei Pidpalova (19-18), dupa care fetele lui Andersen s-au pierdut complet.

Doua contraatacuri consecutive ratate pe greseli copilaresti, o aruncare in bara a Managarovei, extrema dreapta pentru acest meci, si alte doua eliminari aparoape gratuite au inclinat balanta in favoarea oaspetelor.

Bune cunoscatoare a jocului pe contraatac, jucatoarele de la Itxako au profitat de erorile Oltchimului si s-au distantat la o apasatoare diferenta de trei goluri, care nu a mai putut fi recuperata in cele din urma.

Pentru Oltchim urmeaza doua deplasari grele la Buducnost Podgorica si Krim Ljubljana, meciuri pe care formatia danezei Andersen trebuie sa le castige pentru a merge in semifinale.

Itxako a urcat la conducerea grupei, cu 6 puncte, in timp ce Oltchim si Buducnost au ramas la cota 4 puncte. Krim este lanterna rosie, dar ramane o formatie greu de invins pe teren propriu.