Sahtior s-a calificat in sferturile Ligii Campionilor

Performanta remarcabila pentru tehnicianul roman Mircea Lucescu, care s-a calificat, marti seara, in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa ce a invins cu 3-0 pe AS Roma in mansa retur programata pe Donbass Arena din Donetk. Sahtior merge mai departe cu scorul general de 6-2, dupa ce s-a impus si in turul de pe Olimpico.

25/09/2010, Металлист - Шахтер - 1:2 Виллиан
Creative Commons License photo credit: Aleksandr Osipov

Obligata sa atace inca din primul minut pentru a recupera deficitul din tur, AS Roma a inceput mai bine meciul de la Donetk, in pofida frigului patrunzator care i-a intampinat pe italieni inca din debut.

Fara Totti, pastrat pe banca, dar cu Borriello, Taddei si Vucinic in avanposturi, Roma a fost echipa mai prezenta in joc in primele 15 minute, dominand sub aspectul posesiei.

Bun cunoscator al fotbalului italian, dupa experientele de la Brescia si Internazionale, Mircea Lucescu a gandit o tactica bazata pe un joc de asteptare, Sahtior acceptand dominarea italienilor din primele minute.

Contrar cursului jocului, gazdele au deschis scorul in minutul 18, dupa o faza superba creata pe stanga de Willian si finalizata de Hubschmann cu o reluare de toate frumusetea din coltul marginea careului de sase metri.

Sahtior a mai ratat o buna sansa de gol in minutul 23, cand acelasi Willian a pornit pe contraatac din propria jumatate, dupa care i-a pasat in dreapta armeanului Mkihatryan, care insa a tras in bratele lui Doni.

Armeanul lui Lucescu avea sa comita o mare eroare defensiva in minutul 28, cand in urma unui corner de pe dreapta l-a faultat in careu pe Borriello.

Acelasi jucator si-a asumat responsabilitatea executiei, dar a tras slab in stanga lui Pyatov, care a reusit sa respinga spre bucuria zecilor de mii de suporteri ucraineni din tribune.

Dezastrul pentru Roma a inceput sa se contureze si mai mult in minutul 41, cand fundasul francez Philippe Mexes, posibil viitor jucator al echipei AC Milan, a primit al doilea cartonas galben si implicit pe cel rosu dupa un fault comis asupra lui Luiz Adriano.

Finalul primei reprize a fost pe contre, cu actiuni in viteza la ambele porti. Mai intai Borriello a reluat cu capul din pozitie ideala in bratele lui Pyatov.

La faza imediat urmatoare din minutul 45, Rat a urcat vijelios pe stanga in careul italian, dar a preferat o pasa inapoi pentru Willian in locul unui sut direct spre poarta.

Repriza s-a incheiat cu o mare controversa, dupa ce De Rossi i-a aplicat un cot in plina figura lui Srna fara insa a fi pedepsit de centralul Howard Webb.

Mkihatryan a ratat o buna ocazie de gol la sapte minute de la reluare, cand a patruns pe un spatiu central si a sutat la coltul scurt. Doni s-a arcuit si a respins in extremis in corner.

Sahtior s-a desprins pe tabela in minutul 59, cand Willian a gasit coltul lung cu o executie eleganta din centrul careului. A fost o centrare venita din corner, brazilianul a preluat cu calm si l-a invins spectaculos pe un Doni ramas fara reactie.

Pe masura trecerii timpului a devenit tot mai clar ca Roma nu mai are nicio sansa, Sahtior controland jocul cu numeroase pase pe latimea terenului.

Chiar si asa jucatorii campioanei Ucrainei nu au renuntat la intentiile ofensive si brazilianul Eduardo a stabilit scorul final in minutul 88.

A fost o cursa personala pe stanga, urmata de o trecere spectaculoasa pe langa staticul Rosi si sut la coltul scurt fara nicio sansa pentru nefericitul Doni.

Sahtior Donetk: 30-Andriy Pyatov; 33-Darijo Srna, 27-Dmytro Chygrynskiy, 44-Yaroslav Rakitskiy, 26-Razvan Rat; 3-Tomas Hubschman; 20-Douglas Costa (11-Eduardo 60), 8-Jadson, 10-Willian; 22-Henrik Mkhitaryan (29-Alex Teixeira 67), 9-Luiz Adriano (99-Marcelo Moreno 75). Antrenor: Mircea Lucescu.

AS Roma: 32-Alexander Doni; 29-Nicolas Burdisso, 4-Juan 5-Philippe Mexes, 17-John Arne Riise; 11-Rodrigo Taddei (87-Aleandro Rosi 46), 16-Daniele De Rossi, 20-Simone Perrotta (47-Gianluca Caprari), 7-David Pizarro; 9-Mirko Vucinic (33-Matteo Brighi 65), 22-Marco Borriello. Antrenor: Vincenzo Montella.

Arbitru: Howard Webb (Anglia)