Tottenham scoate Milanul din Europa

Echipa londoneza Tottenham Hotspur s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa un 0-0 cat o victorie, miercuri seara, pe teren propriu cu AC Milan. Pentru formatia din nordul Londrei este prima calificare intre primele opt ale Europei in ultimii 50 de ani, in timp ce pentru Milan este a treia eliminare consecutiva in optimile de finala ale Ligii Campionilor.

Amazingly close to the action
Creative Commons License photo credit: inkiboo

Harry Redknapp, managerul gazdelor, anunta inaintea meciului de la Londra ca formatia sa va practica acelasi fotbal ofensiv aratat in turul de la Milano si ca nu va incerca sa apere victoria la limita din prima mansa.

Pe teren desfasurarea jocului a aratat insa o alta fata a echipei gazda, Tottenham acceptand dominarea unui Milan aflat in cautarea primului sfert de finala in Liga Campionilor dupa patru ani de eliminari premature.

Echipa vizitatoare a practicat un fotbal deschis, dominand in unele momente aproape copios o formatie Tottenham impinsa la o aparare aglomerata in preajma propriului careu.

Minutul 26 a adus cea mai mare ocazie a meciului pentru Milan, care a ratat prin Boateng deschiderea scorului. Totul a pornit de la patrunderea lui Pato pe stanga, care l-a scos pe Gomes din schema cu un dribling subtil. Mingea a ajuns la mijlocasul ghanez, care a reluat spre poarta goala, dar Gallas a respins in extremis cu un efort disperat.

Raspunsul gazdelor a venit dupa cinci minute, cand olandezul Rafael Van der Vaart a executat peste poarta o lovitura libera din marginea careului.

Un minut mai tarziu acelasi Pato a semanat panica in carul lui Tottenham. A fost o patrundere tot pe partea stanga, urmata de un sut care a cautat coltul lung. Gomes a intervenit si a respins in corner.

Van der Vaart l-a incercat la randul sau pe Abbiati cu un sut pe centrul portii in minutul 37, aceasta fiind ultima faza notabila a primului mitan.

Partea secunda a debutat cu Milan in jumatatea adversa, formatia pregatita de Massimiliano Allegri cautand insistent pasa decisiva pentru Ibrahimovic, jucator cu o evolutie extrem de stearsa in prima repriza.

Redknapp a regandit strategia la pauza si jucatorii lui Tottenham au inceput sa faca un presing defensiv mult mai agresiv, ingreunand considerabil faza de constructie a oaspetilor.

Flamini a amenintat poarta lui Gomes cu un sut din lateral in minutul 52, dupa ce Pato fusese blocat intr-o prima faza. A urmat Robinho in minutul 66 cu o mare ocazie, atacantul brazilian fiind blocat in extremis la doar cativa metri de poarta gazdelor.

Milan a continuat sa preseze pana la final, dar fara a ameninta serios buturile adverse. Pato a sutat alaturi de poarta in minutul 78, pentru ca Robinho sa rateze ultima ocazie a meciului in minutul 90+2.

Fluierul de final al belgianului Franck De Bleeckere a consfintit prima calificare a lui Tottenham intre primele opt echipe ale continentului dupa o pauza de 50 de ani, in timp ce Milan iese pentru a treia oara in ultimii patru ani in optimile de finala dupa o dubla confruntare cu o formatie engleza.

Tottenham Hotspur: 1-Heuerelho Gomes; 22-Vedran Corluka, 13-William Gallas, 20-Michael Dawson, 32-Benoit Assou-Ekotto; 7-Aaron Lennon, 30-Sandro, 14-Luka Modric, 40-Steven Pienaar (8-Jermaine Jenas 71); 15-Peter Crouch (9-Roman Pavlyuchenko 83), 11-Rafael Van Der Vaart (3-Gareth Bale 66).

AC Milan: 32-Christian Abbiati; 20-Ignazio Abate, 13-Alessandro Nesta, 33-Thiago Silva, 18-Marek Jankulovski (77-Luca Antonini 70); 10-Clarence Seedorf, 16-Mathieu Flamini (14-Rodney Strasser 87), 27-Kevin-Prince Boateng (52-Alexander Merkel 76); 70-Robinho, 11-Zlatan Ibrahimovic, 7-Pato