Ciclism

Video: Serpa Perez a castigat Giro del Friuli

Editia din 2011 a Turului Friuli, cursa de o zi desfasurata in nord-estul Italiei, mai precis in regiunea Friuli-Venetia, l-a avut drept invingator pe columbianul Jose Serpa Perez de la echipa Androni-Giocattoli.

Battle scars
Creative Commons License photo credit:
colddayforpontooning

Victoria atacantului sud-american a fost anuntat de evolutile bune din Turul Regiunii Calabria si Turul Sardiniei, unde s-a clasat de fiecare data pe locul secund la general.

De aceasta data Serpa Perez a trecut linia de sosire invingator, dupa ce l-a invins la un sprint in doi pe rusul Pavel Brutt.

Cei doi s-au desprins dintr-un grup de cinci rutieri la a doua si ultima trecere peste catararea San Floriano del Collio, in grupul al doilea ramanand danezul Nicki Sorensen, polonezul Maciej Paterski (Liquigas) si slovenul Simon Spilak (Lampre).

De altfel, acesta din urma a impulsionat formarea celor doua grupuri de evadare, cu un atac initiat pe primele pante ale ascensiunii mentionate mai sus.

Cursa din acest an s-a desfasurat in conditii meteo extreme, ciclistii confruntandu-se cu temperaturi de sub zero grade si chiar ninsoare abundenta in prima parte a traseului.

Din aceasta cauza la final au mai ajuns doar 25 de ciclisti. Printre rutierii care au abandonat ii trecem in revista pe Ivan Basso (Liquigas), Roman Kreuziger (Astana), precum si fostii campioni mondiali Alessandro Ballan si Cadel Evans (ambii de la BMC).

Aflat la prima cursa a sezonului, australianul s-a retras dupa primii 100 din cei 187 kilometri programati intre localitatiel Piuma si Gorizia.

Vedeti mai jos ultimii kilometri ai Giro del Friuli:

Clasamentul final:

1 Jose Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli 4:47:20
2 Pavel Brutt (Rus) Katusha Team
3 Nicki Sörensen (Den) Saxo Bank Sungard 0:00:05
4 Maciej Paterski (Pol) Liquigas-Cannondale 0:00:08
5 Simon Spilak (Slo) Lampre – ISD
6 Grega Bole (Slo) Lampre – ISD 0:00:25
7 Simon Clarke (Aus) Pro Team Astana
8 Matteo Tosatto (Ita) Saxo Bank Sungard
9 Patxi Javier Vila Errandonea (Spa) De Rosa – Ceramica Flaminia 0:00:27
10 Gorazd Stangelj (Slo) Pro Team Astana 0:00:31

Spune-ti parerea, opinia ta conteaza