Tenis

Begu a invins-o pe Kuznetsova in semifinale la Marbella

Irina-Camelia Begu s-a calificat, sambata, in prima sa finala de turneu WTA, la Marbella (Spania), dupa ce a invins-o pe rusoaica Svetlana Kuznetsova (14 WTA) in trei seturi disputate. Meciul dintre cele doua jucatoare s-a intins pe durata a 3 ore si 10 minute. Victoria Azarenka este cealalta finalista a turneului dotat cu premii totale in valoare de 220.000 de dolari.

Clasata inaintea turneului andaluz pe pozitia a 138-a in ierarhia mondiala, Begu a reusit cea mai buna partida din cariera in fata unei adversare cu doua titluri de Grand Slam in vitrina.

Jucatoarea romana a luat meciul in serios inca de la prima minge si s-a desprins cu break la 2-0.

Kuznetsova a restabilit rapid echilibrul, dupa care Begu a ratat o minge de break la scorul de 3-2 in favoarea sa.

A 14-a jucatoare a lumii s-a distantat decisiv cu break in clasicul game sapte si soarta primului set era deja pecetluita.

Begu nu s-a lasat descurajata de pierderea primului set si a avut un start lansat in actul secund. Doua break-uri consecutive au facut ca tabela sa arate la un moment dat un neverosimil 4-0 in favoarea jucatoarei din Romania.

A urmat cursa de revenire a Svetlanei Kuznetsova care, dupa ce a egalat nesperat la patru, a preluat in premiera conducerea, scor 6-5. In cele din urma s-a ajuns la tie-break, unde Begu a inclinat balanta in favoarea sa (7-3).

Decisivul a avut un istoric asemanator cu setul al doilea. Begu s-a distantat in debut la 3-0, dupa care Kuznetsova a egalat la trei.

Din nou tanara sportiva din Romania si-a creat un avantaj gratie unui break (5-3), dar nu a avut puterea sa inchida meciul pe propriu serviciu.

A facut-o insa pe serviciul adversarei sale, dupa mai bine de trei ore de joc total, obtinand prima calificare din cariera in finala unui turneu WTA.

In prima semifinala, Victoria Azarenka a trecut la pas de Sara Errani, cu 6-2, 6-1.

Prin calificarea in finala, Begu si-a asigurat 200 de puncte WTA si 19.000 de dolari.