Ciclism

Germanii au cucerit Tara Bascilor. Kloden, invingator a doua oara dupa 11 ani

Contratimpul in lungime de 24 kilometri desfasurat, sambata, la Zalla a clarificat situatia in varful ierarhiei Turului Tarii Bascilor, unde germanul Andreas Kloden a transat disputa cu spaniolii Joaquin Rodriguez (Katiusa) si Samuel Sanchez (Euskaltel).

D300S_0890
(C) photo credit: dave_haener

Bun rutier in exercitiile contracronometru, Kloden nu a avut nicio problema in a termina cursa invingator, cu un avans de 47 secunde in fata coechipierului sau Christopher Horner (RadioShack), cel care se impusese in 2010.

Podiumul final a fost completat de olandezul Robert Gesink (Rabobank), care s-a clasat la egalitate de timp cu Horner.

Ultima etapa i-a revenit unui alt german, Tony Martin (HTC-Highroad) reusind sa-l devanseze pentru o mana de secunde pe Kloden. Al treilea a incheiat mansa italianul Marco Pinotti (HTC-Highroad), sosit cu o intarziere de 24 secunde.

Andreas Kloden, 35 ani, nu se afla la primul succes in Turul Tarii Bascilor, rutierul formatiei RadioShack castigand pentru prima data cursa pe etape din nordul Spaniei in 2000.

La vremea respectiva tanara speranta a ciclismului german si a formatiei Telekom, Kloden l-a invins cu cinci secunde pe italianul Danilo Di Luca (Cantina Tollo). Podiumul a fost completat de francezul Laurent Jalabert (ONCE).

Rezumat video:

Rezultate:

1 Tony Martin (Ger) HTC-Highroad 0:32:15
2 Andreas Klöden (Ger) Team RadioShack 0:00:05
3 Marco Pinotti (Ita) HTC-Highroad 0:00:24
4 Jakob Fuglsang (Den) Leopard Trek 0:00:29
5 Andrew Talansky (USA) Team Garmin-Cervelo 0:00:42
6 Maxime Monfort (Bel) Leopard Trek 0:00:48
7 Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team 0:00:53
8 Richie Porte (Aus) Saxo Bank Sungard
9 Christopher Horner (USA) Team RadioShack 0:00:55
10 Vasili Kiryienka (Blr) Movistar Team 0:01:00

Clasament general final:

1 Andreas Klöden (Ger) Team RadioShack 22:12:11
2 Christopher Horner (USA) Team RadioShack 0:00:47
3 Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team
4 Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team 0:01:03
5 Xavier Tondo Volpini (Spa) Movistar Team
6 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:01:08
7 David Lopez Garcia (Spa) Movistar Team 0:01:28
8 Alexandre Vinokourov (Kaz) Pro Team Astana 0:01:41
9 Ryder Hesjedal (Can) Team Garmin-Cervelo 0:01:49
10 Vasili Kiryienka (Blr) Movistar Team 0:01:54

Spune-ti parerea, opinia ta conteaza