Magnificul Messi a ingenuncheat Real Madrid chiar pe Bernabeu

FC Barcelona a luat o optiune serioasa pentru calificarea in finala Ligii Campionilor din acest sezon, dupa ce s-a impus cu 2-0 pe terenul marii rivale Real Madrid, miercuri seara, in mansa tur a fazei semifinalelor. Formatia pregatita de Jose Mourinho a ales sa se apere si sa lase posesia trupei lui Josep Guardiola, iar echipa care a construit mai mult a si reusit sa se impuna. Lionel Messi a iesit la rampa cu doua goluri din fata portii si formatia blaugrana este cu un picior in finala de pe Wembley.

Messi se lamenta
(cc) photo credit: americanistadechiapas

Mourinho nu a invatat nimic din finala Cupei Regelui Spaniei, cand formatia sa a castigat cu sansa o partida controlata aproape in totalitate de Barcelona. Si de aceasta data cel supranumit ‘The Special One’ a ales sa aboredeze noul episod din El Clasico in aceeasi formula defensiva, iar fotbalul l-a penalizat pe arogantul tehnician portughez.

Inca din primele minute intentiiile madrilenilor au fost mai mult decat clare. Aparare pe doua lunii si un joc la asteptare. De cealalta parte, Barcelona si-a facut obisnuitul joc de pase, dar ocaziile au intarziat sa apara.

Prima ocazie a aparut in minutul 11, cand Villa a luat o faza pe cont propriu in partea dreapta a careului si a sutat putin pe langa poarta lui Casillas.

Barcelona a continuat sa insiste pe flancul drept prin Villa, care a intrata deseori in duel direct cu Marcelon, in conditiile in care Pedro si Messi s-au vazut prea putin in prima repriza.

Formatia catalana a trecut din nou pe langa deschiderea scorului in minutul 25, cand Messi a iesit la rampa cu o pasa de geniu pentru Xavi, iar acesta plecat de la limita offside-ului a trimis in Casillas.

Cu o posesie de doar 29 la suta, Real Madrid a ramas la cutie majoritatea timpului primei reprize. Singurul jucator al gazdelor care a incercat sa rupa ritmul a fost Di Maria. Acesta a obtinut doua lovituri libere din preajma careului catalan, dar Ronaldo a trimis de fiecare data in zidul advers.

Ultimele secvente ale primului mitan au adus insa o mare ocazie la poarta lui Valdes. Parca jenat si el de executiile anterioare, Ronaldo a prins un sut bun din marginea careului si l-a fortat pe goalkeeper-ul catalan sa respinga in fata, de unde Ozil a reluat din nou periculos. De la margine insa s-a ridicat corect fanionul pentru o pozitie reactivata de offside.

Meciul a continuat si dupa fluierul centralului Wolfgang Stark si in drum spre vestiar jucatorii celor doua formatii s-au implicat intr-o incaierare generala. Cel mai sifonat a iesit portarul de rezerve al catalanilor, Pinto, care a primit cartonasul rosu, faza in urma careia a ramas sa urmareasca partea secunde din tribuna.

Mourinho a schimbat in debutul reprize a doua planul tactic si l-a trimis in teren pe Adebayor in locul lui Ozil, semn ca s-a plictisit pana si el de propria strategie defensiva.

Jocul Realului s-a schimbat vizibil si Ronaldo a avut o patrundere in minutul 51, cand doar iesirea oportuna a lui Valdes dintre buturi l-a impiedicat pe portughez sa trimita periculos spre poarta.

Minutul 62 a adus eliminarea fundasului Pepe, care a vazut direct cartonasul rosu pentru o intrare cu talpa inainte asupra lui Alves. Spiritele s-au incins atat pe teren cat si pe marginea acestuia, iar Mourinho a fost trimis in tribuna pentru protestele vehemente exprimate la adresa centralului Stark.

Barcelona a profitat imediat de superioritatea numerica creata si ocaziile nu au intarziat sa apara. Prima in minutul 68, cand Villa a sutat din marginea careului, Casillas a respins cu o mana pana in capul lui Pedro care, prins nepregatit, a trimis pe langa poarta.

Faza nu a facut decat sa anunte deschiderea scorului produs in minutul 77. Proaspat introdus in teren, olandezul Affelay a patruns pe dreapta si l-a scos din ghete pe Marcelo, pentru a trimite in fata portii la intalnire pentru Messi. Argentinianul i-a luat fata lui Ramos si a trimis in poarta pe langa un Casillas spectator.

Catalanii au continuat sa domine jocul si acelasi Messi a majorat avantajul echipei sale cu doua minute inaintea finalului, cand a patruns de unul singur in dribling si a sutat cu dreptul la coltul lung pentru un 2-0 care apropie Barcelona de marea finala.