Manchester United s-a impus in deplasare cu Schalke 04

Echipa engleza Manchester United a dominat autoritar prima mansa a semifinalei Ligii Campionilor cu Schalke 04 si s-a impus la final mai mult decat meritat cu 2-0 (0-0). Veteranul Ryan Giggs a deschis scorul in minutul 67 din pasa lui Wayne Rooney, pentru ca doua minute mai tarziu acesta din urma sa stabileasca rezultatul final.

Golazo de chilena de Wayne Rooney
(cc) photo credit: americanistadechiapas

Inca din debutul partidei echipa pregatita de Sir Alex Ferguson si-a aratat superioritatea in fata germanilor de la Schalke, pe care i-au impins in fata propriului careu de 16 metri.

Cu toate acestea prima ocazie a meciului a apartinut gazdelor la sutul lui Edu din marginea careului. Era minutul 7 si formatia germana aparea intr-una dintre putinele faze la poarta lui Van der Sar.

Brazilianul Fabio a dat startul ocaziilor lui United la poarta lui Neuer in minutul 11 cu o cursa in viteza pe partea stanga. Portarul german a retinut balonul asa cum avea sa o mai faca de alte cinci ori in primul mitan.

Minutul 13 a adus cea mai mare sansa de gol pentru oaspeti. Park l-a gasit ideal demarcat in marginea careului pe Hernandez care, plecat de la limita offside-ului, insa nu l-a putut invinge pe Neuer.

Mexicanul a irosit alte doua mari ocazii in minutele 20 si 24, cand a trimis de fiecare data pe langa poarta la capatul unor faze personale.

Asediul la poarta celor de la Schalke a continuat si in minutul 26 portarul german dorit din vara chiar de Manchester United a respins cu o mana reluarea lui Giggs.

Fabio si-a incercat din nou sutul din interiorul careului cu opt minute inaintea pauzei, dar mingea a trecut putin peste transversala.

Neuer a avut de lucru inca din primul minut al partii secunde, cand a respins in extremis peste poarta reluarea cu capul trimisa de Giggs.

Schalke a replicat imediat prin Jurado al carui sut a trecut pe langa poarta, pentru ca Van der Sar sa intervina precis in minutul 65 la sutul lui Edu pe centrul portii.

Deschiderea scorului s-a produs in mod asteptat in minutul 67, cand Rooney l-a gasit cu o pasa in interiorul careului pe Giggs, iar mijlocasul galez a trimis pe sub Neuer ca la antrenament.

Oaspetii au profitat de momentul bun si au mai marcat o data dupa alte doua minute. ‘Chicharito’ s-a descurcat bine in marginea careului si i-a pasat lui Rooney care, ramas singur cu Neuer in 12 metri, a sutat in forta fara preluare.

Gazdele au incercat pana la final macar golul de onoare fara insa prea multi sorti de izbanda. Escudero a bifat ultima ocazie a meciului in minutul 82, cand sutul sau puternic a fost retinut de Van der Sar.

Schalke 04: 1-Manuel Neuer; 22-Atsuto Uchida, 32-Joel Matip, 21-Christoph Metzelder, 2-Hans Sarpei (3-Sergio Escudero 73); 17-Jefferson Farfan, 14-Kyriakos Papadopoulos, 18-Jose Manuel Jurado (31-Julian Draxler 83), 11-Alexander Baumjohann (12-Peer Kluge 53); 7-Raul, 9-Edu.

Manchester United: 1-Edwin van der Sar; 20-Fabio, 5-Rio Ferdinand, 15-Nemanja Vidic, 3-Patrice Evra ; 25-Antonio Valencia, 16-Michael Carrick, 11-Ryan Giggs, 13-Park Ji-Sung (18-Paul Scholes 73); 10-Wayne Rooney (17-Nani 83), 14-Javier Hernandez (8-Anderson 73).

Arbitru: Carlos Velasco Carballo (Spania)