Superbike

Robert Muresan s-a clasat in puncte la Assen. Locul 15 pentru tanarul aradean

Pilotul roman Robert Muresan a prins, in extremis, ultimul punct pus in joc la finalul cursei clasei Supersport de la Assen, care a contat pentru a treia etapa a Campionatului Mondial de Superbike.

Echipierul de la PTR Romania, prima echipa suta la suta romaneasca prezenta la acest nivel competitional, a incheiat cursa pe locul 15, la peste un minut in spatele invingatorului Chaz Davies.

Plecat din pozitia a 28-a a grilei de start, Muresan a realizat o cursa buna de recuperare, urcand loc cu loc pana la limita punctelor.

Intrecerea motoarelor de 600cc a fost intrerupta dupa doar cinci din cele 21 de tururi programate ca urmare a cazaturii suferite de britanicul Sam Lowes.

Pilotul de la Yamaha a iesit violent in decor pe o zona de acceleratie si a ramas minute bune intins la pamant, ceea ce a dus la scoaterea steagurilor rosii.

Muresan era pe locul 26 in momentul neutralizarii cursei, in timp ce italianul Luca Scassa se afla in pozitia liderului.

Intreruperea a fost de bun augur pentru tanarul pilot aradean, care a recuperat foarte bine la reluare pana a ajuns pe locul 16 cu trei tururi inaintea finalului. In cele din urma Robi a prins, in extremis, locul al 15-lea, care i-a adus primul punct al sezonului la clasa Supersport a WSBK.

Cursa a fost castigata de britanicul Chad Davies (Yamaha), pilot care l-a devansat cu 7.2 secunde pe francezul Fabien Foret (Honda). Pe ultima treapta a podiumului a urcat australianul Sam Lowes (Kawasaki).