FC Porto a castigat Liga Europa in finala cu Sporting Braga

Intr-o finala suta la suta portugheza, FC Porto a invins pe Sporting Braga, la Dublin, cu 1-0, unicul gol al meciului fiind marcat in minutul 44 de atacantul columbian Falcao. Fundasul roman Cristi Sapunaru a fost integralist la Porto si a primit un cartonas galben in repriza secunda.

2009 Peace Cup Andalucia_O.Lyonnais-FC Porto
(cc) photo credit: max kim

Cotata cu prima sansa la castigarea finalei de pe Dublin Arena, Porto a inceput in ofensiva si a fost echipa care si-a asumat constructia jocului.

De cealalta parte, Sporting Braga a preferat o tactica defensiva si un joc de asteptare, principala preocupare a jucatorilor lui Domingues Paciencias fiind destramarea atacurilor celor de la Porto.

Pe acest fond prima mare ocazie a apartinut totusi echipei Sporting Braga. Custodio a pacalit, in minutul 5, jocul la offside al adversarilor si a patruns in careu, dar sutul sau a trecut pe langa poarta lui Helton.

Porto a continuat sa atace si unicul gol al meciului a fost marcat cu doar un minut inaintea pauzei. La o faza clasica de atac pe partea dreapta, zona predilecta de actiune pentru jucatorii lui Andre Villas-Boas, Guarin a centrat ideal pentru Falcao si acesta a reluat cu o spectaculoasa lovitura de cap in dreapta lui Artur.

Braga a inceput partea secunda cu doua piese proaspete in primul 11, Mossoro si Kaka intrand in locul lui Hugo Viana si Alberto Rodriguez, acesta din urma cu o prima repriza mai mult decat modesta.

Schimbarea s-a vazut imediat in jocul formatiei in rosu si alb, iar tabela a fost aproape de modificare. Mossoro a scapat din marcaj si a ramas singur cu Helton, doar piciorul drept al goalkeeper-ului de la Porto pastrand scorul de 1-0.

Cu un joc foarte bun pe partea dreapta, Sapunaru a fost unul dintre cei mai activi jucatori de la Porto, iar in minutul 49 fundasul roman a primit cartonasul galben.

Acesta se putea transforma chiar intr-un rosu, dar centralul intalnirii Carlos Velasco Carballo i-a mai dat o sansa lui Sapunaru spre nemultumirea jucatorilor de la Braga.

Internationalul roman s-a remarcat inca o data in minutul 86, cand i-a pasat lui Belluschi, iar acesta a sutat putin pe langa poarta din afara careului.

FC Porto: 1-Helton; 21-Cristian Sapunaru, 14-Rolando, 30-Nicolas Otamendi, 5-Alvaro Pereira; 6-Fredy Guarin (7-Fernando Belluschi 73), 25-Fernando, 8-Joao Moutinho; 12-Hulk, 9-Radamel Falcao, 17-Silvestre Varela (19-James Rodriguez 79).

Sporting Braga: 1-Artur Moraes; 15-Miguel Garcia, 3-Paulao, 2-Alberto Rodriguez (4-Kaka 46), 28-Silvio; 27-Custodio, 45-Hugo Viana (8-Mossoro 46), 88-Vandinho; 30-Alan, 18-Lima (19-Albert Meyong 66), 9-Paulo Cesar.