Miami Heat a castigat meciul doi pe terenul lui Chicago Bulls

Echipa Miami Heat a castigat meciul secund al finalei Conferintei de Est a NBA chiar pe terenul rivalilor de la Chicago Bulls, scor 85-75.

bargani gaurding bosh
(cc) photo credit: studiogabe

Gazdele din United Center au inceput mai bine si dupa primul sfert aveau 26-19 pe tabela de marcaj. Urmatoarele trei sferturi au apartinut insa echipei din Florida, care a trecut in avantaj gratie unei evolutii bune a lui LeBron James (29 puncte si 10 recuperari) si Dwayne Wade (24 puncte).

Dupa un prim meci foarte bun, vedeta gazdelor Derrick Rose a marcat de aceasta data doar 21 de puncte, fiind urmat pe lista marcatorilor de Luol Deng (13 puncte).

”Seria abia acum a inceput. Este 1-1 si suntem bucurosi ca am plecat din Chicago cu o victorie”, a declarat James la finalul intalnirii.

Antrenorul lui Heat, Erik Spoelstra, a spus la randul sau ca ultimul sfert al meciului a fost o mica mostra a bataliei aprige dintre cele doua formatii: ”Este o adevarat lupta de strada pentru ambele echipe”.

Ultima data cand in ultimul sfert al unei partide din playoff s-au marcat 24 de puncte sau mai putine s-a intamplat in 2009 la intalnirea dintre Atlanta Hawks si Miami Heat.

Atunci Hawks s-a impus cu 90-64, iar in in sfertul al patrulea cele doua echipe nu au reusit mai mult de 21 puncte.

Meciul trei al finalei Conferintei de Est va avea loc, duminica, in Miami.