Tenis

Rafael Nadal s-a calificat in sferturi la ATP Masters Roma

Rafael Nadal continua cursa de aparare a titlului la turneul ATP Masters 1000 de la Roma, unde s-a calificat, joi, in sferturile de finala. Liderul mondial a trecut in optimi de conationalul sau Feliciano Lopez, cu 6-4, 6-2, la capatul unui meci dominat aproape in totalitate.

Vamos Rafa, vamos!!!!
(cc) photo credit: cpoyatos

Singurul moment in care dominatia lui Nadal a fost pusa sub semnul intrebarii s-a petrecut in primul set, atunci cand Lopez a egalat la patru dupa ce a fost condus cu 4-2.

Amenintat cu pierderea pozitiei fruntase in ierarhia mondiala de fenomenalul sarb Novak Djokovic, care se pastreaza neinvins in acest sezon, Nadal are nevoie de inca o victorie la Roma pentru a fi sigur ca ramane numarul unu mondial inca o saptamana.

Spaniolul va juca in sferturile de finala cu invingatorul disputei dintre americanul Mardy Fish si croatul Marin Cilic.

In alta ordine de idei, Na Li a invins-o in optimile turneului feminin pe Jarmila Gajdosova, cu 6-2, 6-1, in timp ce Samantha Stosur, finalista in 2010 la Roland Garros, a trecut de slovena Polona Hercog, cu 6-3, 6-4.