IndyCar

Will Power s-a impus in imperiul ploii de la Sao Paolo

Etapa braziliana a campionatului IndyCar a fost serios perturbata in acest an de vremea nefavorabiila, ploaia determinandu-i pe organizatori sa scoata de doua ori steagul rosu duminica dupa-amiaza. Reluata luni, din nou sub amenintarea ploii, cursa de 300 de mile de la Sao Paolo a fost in cele din urma castigata de australianul Will Power, care a avut parte de o replica taioasa din partea japonezului Takuma Sato.

(cc) photo credit: John Steadman

Aflat in al 14-lea pole position al carierei si al patrulea consecutiv in acest sezon, Power a condus plutonul la primul start, dar cursa a fost intrerupta dupa doar 9 din cele 75 de tururi programate.

Ploaia a inundat circuitul amplasat pe strazile din Sao Paolo, astfel ca pilotii au ramas in garaje vreme de 2 ore si 23 de minute.

Cu o decizie curajoasa, organizatorii au permis masinilor sa revina pe circuit in spatele masinii de siguranta, in conditiile in care asfaltul mustea de apa cazuta cu darnicie. S-au acoperit doar cinci tururi, dupa care steagul rosu a fost fluturat o data in plus.

Anulata pentru ziua de luni, cursa de la Sao Paolo a fost reluata in cele din urma cu Power la conducere, urmat de Ryan Briscoe, Sato, Mike Conway si Graham Rahal.

Dupa doar un tur pilotii au fost nevoiti sa intre la boxe pentru a trece pe anvelope de ploaie, cerul negru si amenintator promitand un nou diluviu.

Din fericire cele 79 de minute ramase pana la finalul oficial al cursei nu au mai fost intrerupte si Power s-a impus, nu fara emotii insa. Australianul s-a trezit cu Sato in urmarirea sa si niponul a trecut la conducere dupa prima neutralizare, provocata de un incident intre francezul Sebastien Bourdais si americanul Ryan Hunter-Reay.

Japonezul de la KV Racing a incercat o strategie curajoasa, fara nicio oprire la boxe, dar aceasta s-a dovedit a fi in cele din urma paguboasa. Fostul pilot din Formula 1 a trebuit sa se opreasca in cele din urma la boxe pentru realimentare si astfel Power a revenit la conducere.

Intrarea la costat pe nipon prima victorie in IndyCar, in timp ce principalul beneficiar al zilei s-a numit Graham Rahal. Pilotul de la Ganassi a terminat pe locul secund, la 4.7 secunde in urma lui Power, cu Briscoe in pozitia a treia.

Victoria de la Sao Paolo, a doua in acest sezon si a opta in cariera, l-a readus pe Power in fruntea clasamentului pilotilor, cu 14 puncte avans fata de Dario Franchitti.

Urmatoarea oprire a campionatului IndyCar este programata pe 29 mai la Indianapolis, unde se va desfasura celebra si legendara cursa de 500 de mile, cu nu mai putin de 33 de piloti la start.