MOTOGP

Ben Spies, prima victorie in MotoGP

Americanul Ben Spies s-a impus, sambata, in Marele Premiu de motociclism viteza al Olandei de la Assen, obtinand astfel cel dintai succes in Campionatul Mondial.

Ben Spies wins in Assen 2011
(cc) photo credit: Matteo Artizzu

Pilotul echipei de uzina Yamaha a profitat de acrosajul dintre Jorge Lorenzo si Marco Simoncelli din primul tur si a condus fara probleme pana la finalul intrecerii batave.

In varsta de 26 ani, Spies a luat la Assen doar al 28-lea start in cadrul clasei MotoGP la care a ajuns in 2010, dupa ce a obtinut titlul mondial cu Yamaha in Mondialul de Superbike.

Podiumul de la Assen a fost completat de Casey Stoner si Andrea Dovizioso, ambii de la echipa de uzina Honda.

Valentino Rossi si Nicky Hayden, cei doi echipieri de la Ducati de uzina s-au clasat pe patru, respectiv cinci, in timp ce campionul mondial Lorenzo a obtinut in extremis locul sase dupa o remarcabila cursa de recuperare.

Spaniolul Marc Marcquez a obtinut cele 25 de puncte in cursa clasei Moto2, care s-a desfasurat in conditii de pista uda.

Turcul Kenan Sofuoglu, fost campion al clasei Supersport din Campionatul Mondial de Superbike a sosit al doilea, in timp ce britanicul Bradley Smith s-a clasat pe trei.

Lider al clasamentului pilotilor a ramas germanul Stefan Bradl in pofida abandonului suferit cu doar patru tururi inaintea finalului cursei.

Drapelul Spaniei a fluturat pe cel mai inalt catag al podiumului si la clasa mezina 125cc, unde victoria a fost obtinuta de Maverick Vinales.

Plecat din pole position, pilotul echipei patronate de Paris Hilton s-a impus pentru 2.5 secunde in fata lui Luis Salom si a coechipierului sau Sergio Gadea, podiumul fiind unul complet Aprilia.