Ciclism

Cancellara a castigat prologul in Turul Luxemburgului

Elvetianul Fabian Cancellara a fost cel mai rapid ciclist in prologul Turului Luxemburgului, desfasurat miercuri pe un traseu in lungime de 2.7 kilometri.

Fabian Cancellara
(cc) photo credit: dmstrom

Rutierul formatiei Leopard Trek a parcurs distanta programata in 3 minute si 42 de secunde, fiind cu cinci secunde mai rapid decat francezul Damien Gaudin de la Europcar.

Podiumul mansei a fost completat de un alt francez, Jimmy Engoulvent (Saur-Saujasun), care a sosit cu o intarziere de opt secunde.

Aflat la a treia victorie a sezonului, Cancellara i-a dedicat succesul belgianului Wouter Weylandt, rutier care si-a pierdut viata in recent incheiatul Tur al Italiei.

Rezumat video prolog:

Cursa continua, joi, cu prima etapa in linie, ciclistii avand de parcurs 192.8 kilometri intre Luxemburg si Bascharge.