Turul Frantei

Componenta echipelor participante in Turul Frantei 2011

Accesati aceasta pagina pentru a vedea componenta echipelor participante in editia din acest an a Turului Frantei.

Alberto Contador Tour de France 2010 S-Works
Creative Commons License photo credit: Peak_Photos

OMEGA PHARMA-LOTTO
Philippe Gilbert, André Greipel, Sebastian Lang, Jurgen Roelandts, Marcel Sieberg, Jurgen Van den Broeck, Jurgen Van de Walle, Jelle Vanendert, Frederik Willems.

RABOBANK
Robert Gesink (HOL), Luis Leon Sanchez (ESP), Carlos Barredo (ESP), Juan Manuel Garate (ESP), Bauke Mollema (HOL), Laurens ten Dam (HOL), Lars Boom (HOL), Maarten Tjallingii (HOL), Grischa Niermann (ALL).

EUSKALTEL-EUSKADI
Samuel Sanchez (ESP), Egoi Martinez (ESP), Gorka Verdugo (ESP), Amets Txurruka (ESP), Rubén Pérez (ESP), Ivàn Velasco (ESP), Alan Pérez (ESP), Paul Urtasun (ESP), Gorka Izagirre (ESP).

VACANSOLEIL
Romain Feillu (FRA), Thomas De Gendt (BEL), Borut Bozic (SLV), Bjorn Leukemans (BEL), Johnny Hoogerland (HOL), Rob Ruijgh (HOL), Lieuwe Westra (HOL), Wouter Poels (HOL) et Marco Marcato (ITA).

BMC
Brent Bookwalter (USA), Marcus Burghardt (GER), Cadel Evans (AUS), George Hincapie (USA), Amaël Moinard (FRA), Steve Morabito (SUI), Ivan Santaromita (ITA), Manuel Quinziato (ITA), Michael Schär (SUI).

LIQUIGAS
Ivan Basso (ITA), Paolo Longo Borghini (ITA), Daniel Oss (ITA), Fabio Sabatini (ITA), Alessandro Vanotti (ITA), Maciej Bodnar (POL), Maciej Paterski (POL), Sylvester Szmyd (POL), Kristjan Koren (SLV).

QUICK STEP
Tom Boonen, (BEL) Kevin De Weert (BEL), Gert Steegmans (BEL), Dries Devenyns (BEL), Niki Terpstra (HOL), Addy Engels (HOL), Gerald Ciolek (ALL), Sylvain Chavanel (FRA), Jérôme Pineau (FRA).

RADIO SHACK
Jani Brajkovic (SLV), Chris Horner (USA), Markel Irizar (ESP), Andreas Klöden (ALL), Levi Leipheimer (USA), Dmitriy Muravyev (KAZ), Sérgio Paulinho (POR), Yaroslav Popovych (UKR), Haimar Zubeldia (ESP).

SAXO BANK
Alberto Contador (ESP), Jesus Hernandez (ESP), Dani Navarro (ESP), Benjamn Noval (ESP), Richie Porte (AUS), Chris Anker Sorensen (DAN), Nicki Sorensen (DAN), Matteo Tosatto (ITA), Brian Vandborg (DAN).

SKY
Edvald Boassen Hagen (NOR), Juan Antonio Flecha (ESP), Simon Gerrans (AUS), Christian Knees (ALL), Ben Swift (AUS), Geraint Thomas (GBR), Rigoberto Uran (COL), Bradley Wiggins (GBR), Xabier Zandio (ESP).

AG2R
Maxime Bouet (FRA), Hubert Dupont (FRA), John Gadret (FRA), Sébastien Hinault (FRA), Blel Kadri (FRA), Sébastien Minard (FRA), Jean-Christophe Péraud (FRA), Christophe Riblon (FRA), Nicolas Roche (IRL)

ASTANA
Alexandre Vinokourov (KAZ), Roman Kreuziger (TCH), Rémy Di Grégorio (FRA), Dmitriy Fofonov (KAZ), Andriy Grivko (UKR), Maxim Iglinsky (KAZ), Paolo Tiralongo (ITA), Tomas Vaitkus (LIT), Andrey Zeits (KAZ).

EUROPCAR
Thomas Voeckler, Anthony Charteau, Cyril Gautier, Yohann Gène, Vincent Jérôme, Christophe Kern, Perrig Quémeneur, Pierre Rolland, Sébastien Turgot (FRA).

FDJ
William Bonnet (FRA), Sandy Casar (FRA), Mickaël Delage (FRA), Arnold Jeannesson (FRA), Gianni Meersman (BEL), Rémi Pauriol (FRA), Anthony Roux (FRA), Jérémy Roy (FRA), Arthur Vichot (FRA)

HTC
Mark Cavendish (GBR), Mark Renshaw (AUS), Bernhard Eisel (AUT), Matthew Goss (AUS), Tejay Van Garderen (USA), Peter Velits (SVQ), Tony Martin (ALL), Danny Pate (USA), Lars Bak (DAN).

SAUR-SOJASUN
Jérôme Coppel, Anthony Delaplace, Jimmy Engoulvent, Arnaud Coyot, Jérémie Galland, Jonathan Hivert, Fabrice Jeandesboz, Laurent Mangel et Yannick Talabardon (FRA).

LAMPRE
Damiano Cunego (ITA), Alessandro Petacchi (ITA), Leonardo Bertagnolli (ITA), Grega Bole (SLO), Matteo Bono (ITA), Danilo Hondo (GER), Denys Kostyuk (UKR), David Loosli (SUI), Adriano Malori (ITA).

COFIDIS
Samuel Dumoulin (FRA), David Moncoutié (FRA), Rein Taaramae (EST), Leonardo Duque (COL), Julien El Farès (FRA), Tristan Valentin (FRA), Tony Gallopin (FRA), Mickaël Buffaz (FRA), Romain Zingle (BEL)

KATIUSA
Pavel Brutt, Denis Galimzyanov, Vladimir Gusev, Mikhail Ignatyev, Vladimir Isaychev, Vladimir Karpets, Alexander Kolobnev, Egor Silin, Yuriy Trofimov (RUS).

LEOPARD-TREK
Andy Schleck (LUX), Frank Schleck (LUX), Fabian Cancellara (SUI), Jakob Fuglsang (DAN), Linus Gerdemann (ALL), Maxime Monfort (BEL), Stuart O’Grady (AUS), Joost Posthuma (HOL), Jens Voigt (ALL).

MOVISTAR
David Arroyo (ESP), Rui Costa (POR), Imanol Erviti (ESP), Jose Ivan Gutierrez (ESP), Vasil Kiryienka (BLR), Francisco Jose Ventoso (ESP), Jose Joaquin Rojas (ESP), Branislau Samoilau (BLR), Angel Madrazo (ESP).

GARMIN-CERVELO
Tom Danielson, Julian Dean, Tyler Farrar, Ryder Hesjedal, Thor Hushovd, David Millar, Ramunas Navardauskas, Christian Vande Velde, David Zabriskie

Spune-ti parerea, opinia ta conteaza