Wimbledon

Sarapova trece fara probleme de Peng

Fosta campioana Maria Sarapova s-a calificat, luni, in sferturile de finala ale turneului de Mare Slem de la Wimbledon, dupa ce a invins-o in doua seturi pe chinezoaica Shuai Peng.

Maria Sharapova – Wimbledon 2009
(cc) photo credit: Justin Smith

Campioana la Wimbledon in 2004 pe cand avea doar 17 ani, Sarapova s-a impus cu 6-4, 6-2 la capatul unui meci pe care l-a controlat aproape in totalitate.

Peng a contat doar in primul set, cand s-a mentinut la egalitate cu fost lidera mondiala, Sarapova realizand break-ul decisiv la momentul oportun.

In setul al doilea chinezoaica nu a mai reusit sa tina ritmul si Maria Sarapova a urcat in sferturile de finala unde va juca impotriva invingatoarei dintre Caroline Wozniacki si Dominika Cibulkova.

S-au mai calificat in sferturile de finala australianul Bernard Tomic, jucator aflat la cea mai buna performanta din cariera, bielorusa Victoria Azarenka si nemtoaica Sabine Lisicki.