WRC

Vlad Cosma a terminat la limita punctelor in Raliul Yaltei. Hanninen a castigat in fata lui Bouffier

Echipajul suta la suta romanesc format din Vlad Cosma si Florin Dorca a incheiat pe locul 11 in Raliul Yaltei, competitie care a contat in acest an pentru etapa a 4-a a Intercontinental Rally Challenge.

Ypres Rally SS14 Kemmelberg: Juho Hanninen
(cc) photo credit: nitrojen

La volanul unui model Citroen C2, Cosma s-a clasat pe locul al 11-lea, la 20 minute, 50 secunde si 4 zecimi in spatele primului clasat.

Raliul Yaltei a fost castigat de finlandezul Juho Hanninen, pilotul principal al echipei Skoda Motorsport.

Pilotand un model Fabia S2000, Hanninen l-a devansat cu doar 11.7 secunde pe francezul Brian Bouffier (Peugeot 207).

Cehul Jan Kopecky (Skoda Fabia S2000) a ajuns la sosire cu o intarziere de 38.7 secunde si a completat astfel podiumul raliului din Crimea.

Romania a mai fost reprezentata si de echipajul format din Marko Tempestini si Dorin Pulpea, insa cei doi au abandonat dupa ce se aflasera pe locul noua al ierarhiei generale inaintea ultimelor trei speciale.

Juho Hanninen se afla la a doua victorie din 2011, dupa cea obtinuta in Raliul Insulelor Canare.

Urmatoarea etapa a IRC este programata in Belgia, intre 23 si 25 iunie, cand se va desfasura o noua editie a celebrului Raliu Ypres.