Wimbledon

Wozniacki si surorile Williams afara de la Wimbledon

Ziua de luni a fost una a surprizelor in turneul feminin de la Wimbledon, lidera mondiala Caroline Wozniacki si surorile Williams parasind competitia in faza optimilor de finala.

2006_0701london00061
(cc) photo credit: David Ingham

Desi aflata in continuare pe prima pozitie a clasamentului mondial WTA, Wozniacki ramane fara titlu de Mare Slem, jucatoarea daneza oprindu-se pentru al treilea an consecutiv in optimi la Wimbledon.

Inceputul meciului cu slovaca Cibulkova a fost la discretia liderei mondiale, care a transat primul set cu un sec 6-1.

Cibulkova s-a agatat de fiecare punct in actul al doilea si a egalat in cele din urma scorul dupa un tie-break adjudecat la cinci.

Echilibrul s-a mentinut si in decisiv, unde Cibulkova a izbutit break-ul hotarator in al 11-lea game, dupa care si-a creat trei mingi de meci pe propriu serviciu.

Wozniacki a salvat prima dintre sansele adversarei sale, dar la dreapta in lung de linie trimisa de Cibulkova nu a mai avut raspuns si astfel partida a luat sfarsit dup a doua ore si 35 de minute.

Urmatoarea adversara pentru Cibulkova este Maria Sarapova, care in deschiderea zilei de luni a trecut de chinezoaica Shuai Peng, cu 6-4, 6-2.

La fel ca anul precedent, bulgaroaica Tsvetana Pironkova a pus capat participarii lui Venus Williams la Wimbledon.

Favorita numarul 32 la castigarea turneului, Pironkova s-a impus de aceasta data cu 6-2, 6-3 si urmeaza sa evolueze in sferturi contra cehoaicei Petra Kvitova.

Aceasta din urma a depasit-o usor pe belgianca Yanina Wickmayer, scor 6-0, 6-2.

Puternica si precisa la fiecare lovitura, frantuzoaica Marion Bartoli, cap de serie numarul 9, a invins-o in doua seturi pe campioana Serena Williams, cu 6-3, 7-6 (6), dupa o ora si 57 minute de joc.

Finalista in 2007, cand a pierdut in fata lui Venus Williams, Bartoli o va intalni pentru un loc in semifinale pe nemtoaica Sabine Lisicki, cea care a trecut de Petra Cetkovska, scor 7-6 (3), 6-1.