Tenis

Cirstea, Begu si Gojnea in optimi la BCR Open Ladies Romania

Jucatoarea Sorana Cirstea s-a calificat, marti, in optimile de finala ale turneului ITF de la Bucuresti, dotat cu premii totale in valoare de 100.000 de dolari.

Sorana Cirstea - 1er tour de Roland Garros 2010 - tennis french open
(cc) photo credit: Yann Caradec

Fosta sfert-finalista de la Roland Garros a trecut in runda inaugurala de Diana Enache, recent invingatoare in turneul ITF de la Iasi, cu 6-3, 6-4.

Intr-o alta partida din primul tur, Raluca-Ioana Olaru a fost invinsa de iberica Laura-Pous Tio, cu 6-1, 6-4.

Jucatoarele Cristina Dinu, Elena Bogdan si Laura-Ioana Andrei au parasit la randul lor competitia gazduita de Academia de Tenis din Herastrau, pierzand fara niciun set castigat intalnirile din primul tur,

Beneficiara a unui wild-card, Dinu a cedat in doua seturi in fata slovacei Lenka Jurikova, scor 6-0, 6-2.

Mai mult sanse nu a avut nici Elena Bogdan in fata italiencei Annalisa Bona, jucatoare venita din calificare, care s-a impus cu 6-2, 6-3.

Lista infrangerilor a fost completata de Laura-Ioana Andrei care, ajunsa pe tabloul principal din postura de lucky-loser, a cedat in doua seturi in fata elvetiencei Stefanie Voegele, scor 6-4, 6-3.

Madalina Gojnea (161 WTA) continua trend-ul ascendent din ultima perioada, ulterior revenirii in circuitul mondial printr-o victorie importanta in fata Lianei-Gabriela Ungur, fiica fostului mare fotbalist Ilie Balaci.

In cel mai incins meci de pana acum de la BCR Open Romania, Gojnea si Ungur au aratat un tenis de calitate, cu schimburi puternice, dar si executii rafinate.

Ultimul meci al zilei, cel dintre Irina-Camelia Begu si Corinna Dentoni (Italia), a adus victoria jucatoarei din Romania, a doua pe lista favoritelor.

O victorie deloc usor de obtinut, in ciuda scorului, 6-3, 6-4, conform declaratiilor Irinei, obosita dupa perioada competitionala intensa pe care o traverseaza. ‘

‘Sunt foarte obosita si nu sunt 100% din punct de vedere fizic, dar fac tot posibilul sa joc in continuare si sa dau tot ce e mai bun aici, acasa. La mingea de meci, mi-am dat seama ca mai am una singura si termin, iar asta mi-a dat forta”.