Diverse

Grupele preliminare pentru Cupa Mondiala din Brazilia 2014

Rio de Janeiro a gazduit, sambata seara, tragerea la sorti a grupelor preliminare pentru turneul final al Cupei Mondiale din 2014. Accesati aceasta pagina pentru a vedea rezultatele tragerii la sorti pentru toate confederatiile afiliate la FIFA.

FIFA World Cup Brazil 2014 (12)
(cc) photo credit: Jorge Andrade

EUROPA

Grupa A: Croaţia, Serbia, Belgia, Scoţia, Macedonia, Ţara Galilor

Grupa B: Italia, Danemarca, Cehia, Bulgaria, Armenia, Malta

Grupa C: Germania, Suedia, Irlanda, Austria, Insulele Feroe, Kazahstan

Grupa D: Olanda, Turcia, Ungaria, România, Estonia, Andorra

Grupa E: Norvegia, Slovenia, Elveţia, Albania, Cipru, Islanda

Grupa F: Portugalia, Rusia, Israel, Irlanda de Nord, Azerbaidjan, Luxemburg

Grupa G: Grecia, Slovacia, Bosnia-Hertegovina, Lituania, Letonia, Liechtenstein

Grupa H: Anglia, Muntenegru, Ucraina, Polonia, Republica Moldova, San Marino

Grupa I: Spania, Franta, Belarus, Georgia, Finlanda.

* Se califica direct castigatoarele grupelor, in timp ce alte opt echipe clasate pe locul secund vor disputa o dubla mansa de baraj.

AFRICA

Prima runda de calificare (meciuri tur-retur, 11/15 noiembrie 2011):

Meciul 1: Insulele Seychelles – Kenya

Meciul 2: Guineea Bissau – Togo

Meciul 3: Djibouti – Namibia

Meciul 4: Insula Maurice – Liberia

Meciul 5: Insulele Comore – Mozambic

Meciul 6: Guineea Ecuatorială – Madagascar

Meciul 7: Somalia – Etiopia

Meciul 8: Lesotho – Burundi

Meciul 9: Eritreea – Rwanda

Meciul 10: Swaziland – RD Congo

Meciul 11: Sao Tome – Congo

Meciul 12: Tchad – Tanzania.

Runda 2 de calificare (meciuri programate în perioada 1 iunie 2012 şi 19 septembrie 2013):

Grupa A: Africa de Sud, Botswana, Republica Central Africană, Învingătoarea meciului 7

Grupa B: Tunisia, Insula Capului Verde, Sierra Leone, Învingătoarea meciului 6

Grupa C: Coasta de Fildeş, Maroc, Gambia, Învingătoarea meciului 12

Grupa D: Ghana, Zambia, Sudan, Învingătoarea meciului 8

Grupa E: Burkina Faso, Gabon, Niger, Învingătoarea meciului 11

Grupa F: Nigeria, Malawi, Învingătoarea meciului 1, Învingătoarea meciului 3

Grupa G: Egipt, Guineea, Zimbabwe, Învingătoarea meciului 5

Grupa H: Algeria, Mali, Benin, Învingătoarea meciului 9

Grupa I: Camerun, Libia, Învingătoarea meciului 2, Învingătoarea meciului 10

Grupa J: Senegal, Uganda, Angola, Învingătoarea meciului 4.

Castigatoarele celor zece grupe se califica in runda a 3-a, unde vor avea loc cinci duble manse (tur/retur pe 11/15 octombrie şi 15/19 noiembrie 2013)), in urma carora echipele invingatoare vor obtine calificarea la turneul final.

ASIA

Grupa A: China, Iordania, Irak, Singapore

Grupa B: Coreea de Sud, Kuwait, Emiratele Arabe Unite, Liban

Grupa C: Japonia, Uzbekistan, Siria, Coreea de Nord

Grupa D: Australia, Arabia Saudită, Oman, Thaïlanda

Grupa E: Iran, Qatar, Bahrain, Indonezia

Primele doua din fiecare grupa se califica in runda urmatoare, unde echipele vor fi impartite in doua grupe de cate cinci. Acestea vor juca in sistem tur/retur în perioada 3 iunie 2012 -18 iunie 2013. Primele doua din fiecare grupa se califica la Cupa Mondiala, iar echipele de pe locul trei vor disputa un meci de baraj (6-10 septembrie 2013) in urma caruia se va decida echipa care va intalni intr-un baraj intercontinental cu a cincea clasata din zona Americii de Sud.

CONCACAF

Al doilea tur preliminar (2 septembrie – 15 noiembrie 2011):

Grupa 1: Salvador, Surinam, Insulele Caiman, Republica Dominicana

Grupa 2: Trinidad-Tobago, Guyana, Barbados, Insulele Bermude

Grupa 3: Panama, Dominica, Nicaragua, Bahamas

Grupa 4: Canada, St. Kitts şi Nevis, St. Lucia, Puerto Rico

Grupa 5: Grenada, Guatemala, St. Vincent-Grenadines, Belize

Grupa 6: Haiti, Antigua, Insulele Virgine, Curaçao

Al treilea tur preliminar (8 iunie – 16 octombrie 2012):

Grupa A: SUA, Jamaica, Câştigătoarea grupei 5, Câştigătoarea grupei 6

Grupa B: Mexic, Costa Rica, Câştigătoarea grupei 1, Câştigătoarea grupei 2

Grupa C: Honduras, Cuba, Câştigătoarea grupei 4, Câştigătoarea grupei 3.

Primele doua din fiecare grupa se califica in al patrulea tur preliminar, unde se vor intalni dupa sistemul fiecare cu fiecare (6 februarie – 15 octombrie 2013), urmand ca primele trei clasate sa se califice direct la Cupa Mondiala. A patra clasata va disputa un baraj intercontinental cu reprezentanta Oceaniei.

OCEANIA

Primul tur preliminar (21-26 noiembrie)

Insulele Cook, Samoa, Samoa Americană, Tonga – câştigătoarea se va califica pentru turul doi.

Al doilea tur preliminar (1-12 iunie 2012)

Grupa A: Vanuatu, Noua-Caledonie, câştigătoarea primului tur, Tahiti

Grupa B: Fidji, Noua-Zeelandă, Insulele Salomon, Papua Noua Guinee

Primele doua din fiecare grupa se califica intr-un turneu (7 septembire 2012 – 26 martie 2013) in urma caruia echipa invingatoare va obtine dreptul de a juca in barajul intercontinental cu a patra clasata in zona CONCACAF.

Spune-ti parerea, opinia ta conteaza