Tenis

Halep si-a respectat statutul de favorita in primul meci de la BCR Open Ladies Romania

Simona Halep, Alexandra Cadantu, Cristina-Andreea Mitu sunt cele trei jucatoare care au evoluat, luni, in proba de simplu a turneului de 100.000 de dolari de la Academia de Tenis din Herastrau si s-au calificat in turul al doilea.

Halep, principala favorita, a trecut intr-un meci scurt de doar o ora si 8 minute, in doua seturi, scor 6-2, 6-1, de slovena Masa Zec-Peskiric (215 WTA). Jucatoarea din Romania a reusit sa aduca pe arena centrala un public extrem de numeros si aplauze pe masura.

Si Cristina-Andreea Mitu s-a calificat in turul secund al BCR Open Romania, printr-o victorie contra unui foste sfert-finaliste la Roland Garros, Sessil Karatanceva din Kazahstan.

In turul inaugural al BCR Open Romania, jucatoarea care si-a schimbat din 2009 nationalitatea din bulgara in kazaha a cazut victima romancei (484 WTA beneficiara a unui wild-card), scor 6-4, 6-2.

Pentru Mitu urmeaza o confruntare in turul al doilea cu castigatoarea meciului dintre Irina Begu si Corinna Dentoni (Italia), programat marti, in sesiunea de dupa-amiaza, pe terenul central.

Alexandra Cadantu (156 WTA) a ajuns de asemenea in turul al doilea dupa ce s-a impus in fata italiencei Ana Floris (162 WTA), dupa doua ore si 28 de minute, scor 6-2, 4-6, 7-5.

Intr-un meci cu dese rasturnari de scor, Cadantu a dovedit o vointa de fier: dupa ce a avut 3-1 si a pierdut setul al doilea, a revenit de la 0-3 in mansa decisiva.

In schimb, Elora Dabija (403 WTA) a parasit turneul, 2-6, 7-6(6), 6-1 cu japoneza Erika Sema, coechipiera la dublu a Ralucai Olaru.

La simplu, Raluca va avea in prima parte a zilei de marti un meci dificil impotriva favoritei 5, Laura Pous-Tio (Spania).

La fel ca in zilele precedente, meciurile de maine sunt programate sa aiba loc in doua sesiuni: sesiunea de dimineata, cu start de la ora 9:30 si cea de dupa-amiaza cu incepere de la 16:00.

Din 16 pana in 20 iulie, intrarea la Academia de Tenis Herastrau este libera, accesul in zilele de 21, 22 si 23 iulie facandu-se pe baza de bilet doar la intrarea pe arena centrala.