Tenis

Patru romance in sferturi la BCR Open Ladies Romania

Jumatate dintre sportivele ajunse intre primele opt pe tabloul de simplu al turneului ITF gazduit de Academia de Tenis din Herastrau sunt din Romania, astfel ca reteta organizatorilor se dovedeste a fi de un real succes in acest an.

Simona Halep, Irina-Camelia Begu, Sorana Cirstea si surprinzatoarea Alexandra Cadantu forteaza intrarea in careul de asi, cu observatia ca Romania va avea cel putin o reprezentanta in semifinale.

Seria victoriilor a fost deschisa de Alexandra Cadantu, care s-a calificat, miercuri dimineata, in sferturile de finala ale turneului ITF de la Bucuresti, dotat cu premii totale in valoare de 100.000 de dolari.

Clasata pe locul 152 WTA, Cadantu s-a impus in optimi in fata cehoaicei Renata Voracova (130 WTA), a opta favorita a turneului, cu 6-3, 6-4.

”Este una dintre cele mai mari victorii din cariera mea. In ultima perioada, am muncit mult mai mult, am fost mult mai serioasa, m-a ajutat mult si antrenorul meu, Bogdan Popovici, care se straduieste si sta cu mine la fiecare antrenament, in fiecare zi cate sase ore pe teren. Am facut mai multa pregatire fizica si cred ca asta a dat roade”, a declarat Cadantu pentru site-ul competitiei.

Cadantu o va intalni in sferturile de finala pe Simona Halep, invingatoare in doua seturi in fata slovacei Lenka Jurikova, jucatoare venita din calificari, cu 6-1, 7-6 (5).

”Am jucat bine in primul set. In al doilea m-am deconcentrat putin si nu am reusit sa fac un joc care s-o incurce. La 1-1 a fost un game lung. De acolo m-am enervat un pic, am pierdut urmatorul game si tot asa. A fost foarte greu pentru ca intrasem in stilul ei, iar ea joaca foarte plat si iute. Dar ma bucur ca am terminat in doua seturi”, a spus Halep.

In sferturile de finala s-a calificat si Irina-Camelia Begu, cap de serie numarul doi, dupa ce a trecut lejer de Cristina-Andreea Mitu, cu 6-1, 6-1.

Sorana Cirstea a depasit-o la randul sau in doua seturi pe Madalina Gojnea, scor 6-1, 6-3, la capatul unui meci care a avut o durata de o ora si 21 de minute.

Tot miercuri, Carla Suarez Navarro (Spania), cap de serie numărul 6, a trecut de italianca Annalisa Bona, scor 6-3, 6-2. Adversara sportivei spaniole în sferturi va fi olandeza Kiki Bertens.