Turul Spaniei

Rodriguez, rege pe El Escorial

Recital din partea spaniolului Joaquin Rodriguez Oliver, sambata, in etapa a 8-a din Turul Spaniei, rutierul formatiei Katiusa impunandu-se in catarare la San Lorenzo de El Escorial.

Luik Bastenaken Luik 2010
(cc) photo credit: Cindy Trossaert

Intr-un final citadin cu pante care au ajuns chiar si pana la 22 la suta, italianul Michele Scarponi a fost primul care a declansat ostilitatile in fruntea plutonului.

Aflat in roata italianului, Rodriguez a explodat pe cea mai dificila portiune a catararii finale si l-a distantat la noua secunde pe liderul echipei Lampre, in timp ce al treilea s-a clasat, la 12 secunde, olandezul Bauke Mollema de la Rabobank.

Vincenzo Nibali, castigatorul din 2010, nu a reusit a tina ritmul infernal impus de Rodriguez si a incheiat pe locul al 23-lea, cu o intarziere de 32 secunde.

Probleme a avut si francezul Sylvain Chavanel (Quick Step), care a predat tricoul rosu, coborand pe noua in ierarhia generala la fix un minut in urma noului lider Rodriguez.

Acesta din urma a declarat la final ca stia foarte bine traseul catararii de la San Lorenzo de El Escorial. “In iulie m-am pregatit aici cu Daniel Moreno, care locuieste in apropiere, iar aceasta recunoastere m-a ajutat mult sa castig etapa. Am stiut unde sa-mi impun ritmul si unde sa raman asezat pe bicicleta”.

In ceea ce-l priveste pe Daniel Moreno, invingatorul de la Sierra Nevada a realizat la randul sau o buna operatiune, urcand in pozitia secunda a clasamentului general, la 32 secunde in spatele coechipierului sau Rodgriguez.

Locul trei este ocupat de danezul Jakob Fuglasang, in timp ce Vincenzo Nibali este doar al patrulea.

Turul Spaniei continua, duminica, cu o noua etapa care se va incheia in catarare pe Sierra de Bejar (La Covatilla) dupa 183,0 km. Startul se va da la Villacastin.

Rezultate:

1 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team 4:49:01
2 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD 0:00:09
3 Bauke Mollema (Ned) Rabobank Cycling Team
4 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto
5 Jakob Fuglsang (Den) Leopard Trek 0:00:12
6 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:15
7 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale
8 Denis Menchov (Rus) Geox-TMC
9 Daniel Martin (Irl) Team Garmin-Cervelo
10 Fredrik Kessiakoff (Swe) Pro Team Astana

Spune-ti parerea, opinia ta conteaza