Formula 1

Sebastian Vettel a castigat Marele Premiu al Belgiei pentru prima data in cariera

Campionul mondial Sebastian Vettel a obtinut, duminica, a saptea victorie in sezonul 2011 de Formula 1, dupa ce s-a impus cu 3.7 secunde in fata coechipierului sau Mark Webber. Podiumul de la Spa-Francorchamps a fost intregit de britanicul Jenson Button, care l-a depasit pe spaniolul Fernando Alonso cu doar doua tururi inaintea finalului.

Sebastian Vettel - 2011 F1 Australian GP
(cc) photo credit: Infiniti Global

Plecat din prima pozitie a grilei de start pentru a noua oara in cele 12 curse desfasurate in 2011, Vettel s-a mentinut la conducere doar jumatate de tur, fiind depasit de conationalul sau Nico Rosberg (Mercedes) la finalul liniei drepte Kemmel Straight.

Cei doi piloti Ferrari au avut la randul lor un start foarte bun, Felipe Massa urcand in primele tururi pana in pozitia a treia, in timp ce Alonso s-a insinuat pe patru dupa locul opt ocupat pe grila.

La polul opus s-a situat australianul Webber, al carui start a fost unul dezamagitor, la fel ca si pentru Jaime Alguersuari (Toro-Rosso) care, aflat pe a sasea pozitie a grilei, s-a vazut scos din cursa dupa numai un viraj.

Ultimul pe grila, dupa incidentul avut in calificarile de sambata, septuplul campion mondial Michael Schumacher (Mercedes) a plecat ca din tun recuperand opt locuri in doar doua tururi din cele 44 programate.

Rosberg nu a rezistat decat doua tururi in fruntea plutonului, fiind ajuns si depasit de Vettel in acelasi loc la finalul Kemmel Straight si inceputul virajel Les Combes.

Germanul de la Mercedes a pierdut vizibil din aderenta, iar urmaritorii sai au profitat imediat. Mai intai Massa a trecut in fata lui Rosberg, urmat de Alonso si Hamilton.

Cei trei au fost protagonistii unui spectaculos duel in turul cu numarul 5, la capatul caruia Alonso era al doilea, urmat de Hamilton, care a profitat si l-a depasit la randul sau pe Massa.

Prima oprire la boxe l-a retrogradat pe Vettel in pozitia a 9-a, moment in care Rosberg a revenit la conducere.

Echipierul de la Mercedes nu a rezistat decat un singur tur, predandu-i stafeta primei pozitii lui Alonso, care a condus la randul sau doua tururi pana a intrat la primul pit-stop.

A fost randul lui Hamilton sa conduca pentru alte doua tururi, cursa stabilizandu-se din nou abia in turul al 11-lea, cand Vettel a revenit la sefie cu un avans de 6.4 secunde in fata lui Alonso. Webber a recuperat timpul pierdut la start si era al treilea.

Turul cu numarul 13 s-a dovedit cu ghinion pentru fostul campion mondial Lewis Hamilton, care a parasit cursa in urma unui acrosaj cu japonezul Kamui Kobayashi.

Britanicul de la McLaren-Mercedes rula pe lunga linie dreapta Kemmel Straight in fata niponului de la Sauber, cand acesta s-a folosit de DRS pentru a depasi la exterior.

Hamilton a ramas pe interior si a fost lovit din lateral spate de Kobayashi, fiind aruncat cu botul monopostului in barierele de protectie.

Masina de siguranta a fost introdusa in pista, iar Vettel a cedat deliberat sefia pentru a efectua al doilea pit stop.

Alonso a ramas la conducere in fata lui Webber si Vettel pentru doua tururi dupa restart, dar a fost depasit in duel direct de Webber in Les Combes.

Cei doi piloti ai echipei campioane au dominat finalul cursei, Vettel revenind la conducere dupa ce Webber a oprit pentru a doua oara la boxe.

Campionul mondial l-a depasit fara probleme pe Button, lider la randul sau pentru doar cateva viraje, si pana la final a pilotat fara eroare spre al saptelea succes din 2011.

Ultimele tururi au fost eclipsate de urcarea lui Button in pozitia a treia, dupa un atac curat asupra lui Alonso, si de trecerea lui Schumacher in fata coechipierului sau Rosberg, manevra care i-a adus veteranului de la Mercedes locul cinci la finalul unei fabuloase curse de revenire.

Formula 1 ramane pe Batranul Continent pentru inca o cursa inaintea mutarii in Asia, circuitul legendar de la Monza urmand a gazdui intre 9 si 11 septembrie Marele Premiu al Italiei.