MOTOGP

Stoner, victorios in Marele Premiu al Cehiei

Australianul Casey Stoner s-a impus, duminica, de o maniera categoria in Marele Premiu de Motociclism al Cehiei de la Brno, bifand cu aceasta ocazie a sasea victorie a sezonului.

Casey Stoner
(cc) photo credit: Matteo Artizzu

Pilotul echipei de uzina Honda a condus cursa timp de 20 din cele 22 de tururi programate, Stoner instalandu-se la sefia intrecerii clasei MotoGP, dupa cazatura incasata de coechipierul sau Dani Pedrosa.

Plecat din pole position, Pedrosa si-a disputat prima pozitie cu Jorge Lorenzo (Yamaha), campionul mondial en-titre reusind pentru doua tururi sa conduca plutonul pe circuitul Masaryk.

Pedrosa a revenit la conducere, dar dupa doar cateva viraje a scapat modelul Honda din mana si a abandonat cursa.

Stoner a urcat la conducere si nu a mai putut fi ajuns de ceilalti urmaritori pana la final, cand s-a impus pentru sase secunde si jumatate in fata italianului Andrea Dovizioso (Honda).

Podiumul a fost completat de un alt italian, Marco Simoncelli (Gresini Honda) reusind sa transeze in favoarea sa duelul personal cu Lorenzo, sosit doar in pozitia a patra.

Americanul Ben Spies (Yamaha) s-a clasat pe cinci, in timp ce multiplul campion mondial Valentino Rossi (Ducati) a fost doar al saselea, pastrandu-si astfel pozitia de la startul cursei.

Lider al ierarhiei generale se mentine Stoner, cu 218 puncte, urmat de Lorenzo (186), Dovizioso (163) si Rossi (118).

Iannone, primul la Moto2

Victoria la categoria intermediara a motoarelor de 600cc i-a revenit italianului Andrea Iannone, care a trecut linia de sosire in fata spaniolului Marc Marquez si a germanului Stefan Bradl, liderul la zi al campionatului. Pe patru a incheiat sanmarinezul Alex de Angelis.

Pentru Iannone este prima victorie dupa cea obtinuta la Jerez in a doua cursa a sezonului.

Bradl conduce la general, cu 183 puncte, urmat de Marquez (140) si De Angelis (95).

Premiera pentru Cortese

Germanul Sandro Cortese a bifat pe circuitul de la Brno prima sa victorie din cariera in Motomondialul de Viteza, pilotul Aprilia impunandu-se in fata francezului Johann Zarco (Derbi) si a spaniolului Alberto Moncayo, aflat de asemenea la primul podium din cariera.

La general conduce in continuare Nicolas Terol, cu 166 puncte, urmat de Johann Zarco (154) si Maverick Vinales (132).

Urmatoarea etapa a Motomondialului de Viteza este programata in 28 august pe circuitul de la Indianapolis (Statele Unite).