Superbike

Mircea Vrajitoru pe locul 11 in cursa Superstock 600 de la Nurburgring

Pilotul roman Mircea Vrajitoru s-a clasat pe locul 11 in cursa Superstock 600 de la Nurburgring, desfasurata sambata in Campionatul Mondial de Superbike.

Superstock 600 field
(cc) photo credit: Patrick Down

Echipierul de la CSM Bucuresti a incheiat la aproape 21 de secunde in urma olandezului Michael Vd Mark de la puternica echipa Ten Kate Junior Honda.

La ghidonul unei motociclete Yamaha YZF R6, Vrajitoru a obtinut cu aceasta ocazie al doilea cel mai bun rezultat al sezonului, dupa ce pe Misano Adriatico a fost al saptelea.

Podiumul de pe Nurburgring a fost completat de Jed Metchet si Gauthier Duwelz, ambii de la MTM-RT Motorsports Team Yamaha.

In varsta de doar 19 ani, Mircea Vrajitoru a strans pana acum 25 de starturi la clasa Superstock 600 a Campionatului Mondial de Superbike.