Romania la Cupa Mondiala de handbal feminin

Romania face parte dintr-o grupa cu Franta, echipa pe care o va intalni si la Campionatul Mondial din decembrie, Germania si Norvegia. De la competitie absenteaza Cristina Neagu, in continuare accidentata. Desi are un caracter amical, turneul din tara lui Hamlet este unul dintre cele mai puternice din lume, organizatorii invitand in fiecare an cele mai valoroase echipe.

Day 8 Handball (22 Aug 2010)

Romania – Franta 25-30

Debut cu stangul pentru nationala feminina de handbal a Romaniei la Cupa Mondiala din Danemarca, tricolorele fiind invinse de Franta, cu 30-25 (12-9).

Cele doua echipe au avut nevoie de patru minute pentru a sparge gheata, primul gol al meciului fiind marcat de de Ardean-Elisei.

Extrema stanga a Romaniei a fost cea mai buna jucatoare in debutul meciului, reusind prin cele patru reusite sa mentina formatia pregatita de Radu Voina in fata Frantei lui Olivier Krumbholz. Citeste mai mult pe Onlinesport, unde meciul a fost transmis in direct.

Romania – Germania 29-31

“Ori la bal, ori la spital”, le-a transmis selectionerul Radu Voina elevelor sale cu cinci minute inaintea finalului, cand Germania avea cinci goluri avans pe tabela.

Handbalistele tricolore au avut reactie, dar s-au trezit prea tarziu pentru a mai intoarce rezultatul, astfel ca Germania s-a impus cu 31-29 (14-12). Meciul a fost in direct pe Onlinesport.ro

Infrangerea cu Germania este sinonima cu ratarea calificarii in semifinale. Romania a castigat turneul in 2010, dupa ce a castigat toate meciurile disputate. Citeste mai mult