Rugby

Romania la Cupa Mondiala de rugby

Romania face parte din Grupa B, alaturi de Anglia, Argentina, Scotia si Georgia. Stejarii vor disputa doua din cele patru meciuri pe stadionul din Invercargill, in speta meciurile cu Scotia si Argentina, urmand ca meciul cu Georgia sa fie jucat la Palmerston North, iar cel cu Anglia la Dunedin. Statistica arata ca Romania participa pentru a saptea oara consecutiv la turneul final al Cupei Mondiale, unde a castigat cinci din cele 20 de meciuri disputate. Vedeti intregul istoric al participarilor Romaniei la Cupa Mondiala. Accesati de asemenea programul complet al competitiei si loturile echipelor participante.

Romania - Argentina Jaguars
(cc) photo credit: Radu Adam

10 Septembrie (ora 04:00) Romania vs Scotia

Echipa nationala de rugby a Romaniei a tinut piept nesperat de bine, sambata dimineata, in meciul cu Scotia programat in Grupa B a Cupei Mondiale  din Noua Zeelanda, pierdut in cele din urma cu 24-34.

Cu zece minute inaintea finalului echipa tricolora se afla in avantaj minim, cu 24-21, dar doua eseuri reusite de scotieni in ultimele cinci minute au inclinat balanta in favoarea acestora. Meciul dintre Romania si Scotia a fost in direct pe Onlinesport.ro

Ajunsi la turneul final in ultimul moment, dupa un baraj cu Uruguay, stejarii au avut parte de un inceput ezitant in fata Scotiei, cea mai veche echipa de rugby din lume si o protagonista a celebrului Turneu al Celor 6 Natiuni.

Deschiderea scorului a fost adusa dupa doar doua minute de Chris Paterson, primul jucator din istoria rugbyului scotian care evolueaza la patru Cupe Mondiale transformand o lovitura de pedeapsa.

Avantajul ciulinilor s-a majorat in minutul 8, dupa ce Mike Blair a patruns in viteza prin defensiva Romaniei si a culcat balonul in terenul de tinta pentru 8-0. Paterson a ratat transformarea si scorul a ramas nemodificat.

Romania a revenit in jumatatea adversa si a pus presiune pe adversari, care au comis doua infractiuni transformate in lovituri de pedeapsa.

Danut Dumbrava a ratat prima lovitura in minutul 9, vantul sufland foarte puternic din lateral, dar la a doua tentativa, doua minute mai tarziu, a pus primele puncte ale Romaniei pe tabela.

Placajele ratate au costat echipa tricolora primirea unui nou eseu in minutul 19, Joe Ansbro reusind sa culce balonul in terenul nostru de tinta si Scotia se distanta la 15-3.

Dumbrava a redus din diferenta dupa doar trei minute si Romania se apropia la 15-6 in minutul 22. Citeste continuare aici

17 Septembrie (ora 06:30) Romania vs Argentina

Meci intr-o singura directe, sambata, la Invercargill, unde nationala de rugby a Romaniei nu a mai reusit reeditarea jocului bun cu Scotia, pierzand la scor intalnirea cu Argentina, cu 43-8. Meciul Romania-Argentina a fost in direct pe Onlinesport.ro

Medaliati cu bronz la precedenta editie a Cupei Mondiale, argentinienii au inceput in forta meciul cu Romania si dupa doar doua minute obtineau lovitura de pedeapsa in jumatatea de teren a stejarilor.

Martin Rodriguez a ratat transformarea, dar deschiderea scorului nu a fost decat amanata pentru inca doua minute. O bresa gasita de Santiago Gonzalez in defensiva Romaniei a adus primele puncte pentru Argentina pe tabela in minutul 5.

Dupa doar trei minute pumele reuseau un al doilea eseu, dupa o noua faza rapida care a surprins pe picior gresit defensiva tricolorilor. Juan Manuel Leguizamón a fost cel care a adus incercarea, iar Rodriguez a transformat pentru 14-0.

Romania a avut prima sansa de a se apropia de buturile adverse in minutul 10, cand la o eroare a argentinienilor stejarii au jucat o lovitura de pedeapsa in margine.

Momentul bun de fixare a fost continuat la cinci metri de terenul de tinta advers si, dupa o noua eroare defensiva a pumelor, capitanul Marius Tincu a decis ca echipa Romaniei sa incerce transformarea.

Ionut Dimofte a adus astfel in minutul 14 primele puncte pentru tricolori, insa problemele erau departe de a fi rezolvate in fata incisivilor jucatori argentinieni. [continuarea aici]

24 Septembrie (ora 09:00) Romania vs Anglia

28 Septembrie (ora 10:30) Romania vs Georgia